Uber bir davayı daha kaybetti! Şok tazminat ücreti ödeyecekler

Şirketlerin politikaları “sürücülerini sistematik olarak yüz milyonlarca dolarlık maaş ve sosyal haklardan mahrum bıraktı.” Artık her ikisinin de New York’taki 100.000’den fazla mevcut ve eski sürücüye uzlaşma fonu ödemesi gerekecek ve hem asgari saatlik ücret oranları hem de ücretli hastalık izni teklif edecekler.

İki anlaşmada Uber’in 290 milyon dolar, Lyft’in ise 38 milyon dolar ödemesi gerekiyor. Başsavcılık ofisi, 2014 ile 2017 yılları arasında yolcular tarafından ödenmesi gereken sürücü komisyonlarından satış vergilerini düşerek hem Uber hem de Lyft’in eksik çalışan sürücülerini tespit etti. Ayrıca ücretli hastalık izni de sunmadılar. Anlaşmanın bir sonucu olarak, New York City dışındaki sürücülere saat başına 26 ABD doları tutarında bir kazanç tabanı garanti edilecek.

NYC sürücüleri hastalık izni için saat başına 17 dolar alırken, şehir dışındaki sürücüler saat başına 26 dolar alacak. Her iki oran da yıllık olarak enflasyona göre ayarlanacak.

Uber, sürücülere işsizlik maaşı sağlayamaması nedeniyle açılan iki davanın ardından bugün Çalışma Bakanlığı ile ayrı ayrı anlaşmaya vardı. Şirketin artık sürücülerini karşılamak için New York Eyaleti İşsizlik Sigortası Güven Fonu’na üç ayda bir ödeme yapması ve 2013’e kadar geriye dönük ödemelerde henüz açıklanmayan bir miktar ödemesi gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx