Sosyal Medyada Linç Ayinlerine Kurban Olmak İstemeyen Ünlülere, Az Ünlülere ve Hiç Ünlülere Tavsiyeler

” Haksiz yere sosyal medyada linç edildim”… Bu cümleyi ünlü ünsüz birçok kişiden duymuşsunuzdur.  Peki bu cümleyi kurmamak için neler yapmak gerekir?

Eğer ünlü ya da az ünlüyseniz mümkünse sosyal medyanızı siz kullanmayın. Eğer siz kullanacaksanız bundan sonrasını iyi okuyun.

Bu tavsiyeye uyanların sosyal medyada linç yeme ihtimali çok düşüktür.

Öncelikle Türkçeyi öğrenelim. Bağlaç olan de ve ki ile başlayabilirsiniz. Eğer Demet Akalın’sanız sorun olmayabilir ama değilseniz Türkçe önemli.

Sıcak gündemle ilgili hemen yorum yapmayın, özellikle ‘’kahvehane muhabbetinden” kaçının. Çünkü ters köşe olma ihtimaliniz yüksek.

Irkçılık, kadın düşmanlığı, homofobi, yabancı düşmanlığı yapmayın. Bu kavramların ne olduğu hakkında bilginiz yoksa ya öğrenin, ya da hesabınızı menajerinize/sosyal medya uzmanınıza teslim edin.

Sosyal medyada politik doğruculuk hayat kurtarır.

Sıcak gündemi iyi takip edin, timeline’ın ruh halinin tersine paylaşımlar yapmaktan kaçının. Sıcak gündemi takip edemeyecek kadar yoğun musunuz? Hesabınızı sosyal medya uzmanınıza teslim edin.

Timeline kötü bir haberin verdiği yası tutarken ya da tüm nefretini bir yere odaklamışken sevimli bir paylaşım hoş kaçmayabilir.

Hakim olmadığınız konularda yorum yapmaktan kaçının.

İroni yapmayın. Unutmayın ki halkımız ironiyi anlamaz düz okur ve linç başlar.

Linç başlayınca ”ironi yapmıştım” demeyin. Çünkü artık çok geçtir.

Bu tavsiyeleri dinlemediniz ve linç yemeye başladınız… Öncelikle telefonu elinizden bırakın ve yazılanlara bir süre bakmayın. Hiç savunma yapmamak, kötü savunmadan kat be kat iyidir.

En yakınınızdakilere danışın. Onlar konuya daha sağlıklı ve objektif bakabilirler.

Sizin için paylaşımınızda sorun olmayabilir ama siz yine de danışın..

Linç esnasında size yazılan hiçbir sert tepkiye kesinlikle cevap vermeyin. Verdiğiniz her cevap linci büyütür. Yangına körükle gitmeye gerek yok.

Sosyal medyada ya da gerçek hayatınızda yaptığınız hatada ısrar etmeyin. Israr linci büyütür. En doğru yol samimi biçimde özür dilemektir.

Özür metniniz için yine destek almanızda fayda var.

Bonus: Özür diledikten sonra bir süre paylaşım yapmayın. Sosyal medya kullanıcıları linç sırasında çok acımasızdır lakin bir süre sonra çoğunluk unutur. Döndükten sonra tepki aldığınız konu hakkında hiç yorum yapmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir