Petrol fiyatlarına ‘Fed’ desteği

Petrol fiyatları, yukarı yönlü hareket ederken; fiyatlardaki yükselişte küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın politika faizini sabit bırakabileceğine yönelik beklentiler etkili oldu.

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 13.00 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,57 artışla 72,97 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 67,73 dolardan alıcı buldu.

Brent petrolde teknik olarak 73,94 ile 76,05 dolar aralığının direnç, 70,65 ile 69,47 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Dün 74,87 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 71,84 dolar seviyesinde tamamlamıştı.

Fed’in faizi sabit bırakması bekleniyor

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in bugün başlayacak ve yarın sonlanacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında yüzde 84 ihtimalle politika faizinin sabit bırakılacağı öngörülüyor.

Öte yandan, ABD faiz oranlarının bu yıl yüksek kalacağı ve bunun da ekonomik durgunluk endişelerini devam ettirerek petrol fiyatlarını baskılayabileceği tahmin ediliyor.

Yükselişe ‘Çin’ engeli

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de ise COVID-19 sonrası açıklanan olumsuz ekonomik veriler toparlanmanın seyri konusunda olumsuz hava yaratarak fiyatlardaki yükselişi kısıtlıyor.

Yatırımcılar, talep tarafındaki diğer gelişmeler için bugün açıklanacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) Aylık Petrol Piyasası Raporu’na odaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir