Normalleşme başladı: Önce diplomatlar sonra patronlar… Mısır fırsatı

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu adım iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normalleşmesini hedeflemekte ve Türk ve Mısır halklarının çıkarları doğrultusunda ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacına yönelik karşılıklı iradeyi yansıtmaktadır.”

100’DEN FAZLA GÖRÜŞME

Türk iş dünyası tarafından Mısır’a geçtiğimiz günlerde önemli bir heyet ziyareti olmuştu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonuyla Mısır’da önemli görüşmelerde bulunduklarını anlatan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Armatür Sektörü Kurul Başkanı Gökhan Turhan, “Önceki yıllarda Mısır pazarında yaşadığımız sıkıntılar son dönemde adım adım azalmaya başlamıştı. Uzun süredir vize almakta bile zorluk çekiyorduk. Ancak bayram öncesinde yaptığımız ziyarette bir sorun yaşamadık. 100’den fazla ikili görüşme gerçekleştirdik. Hem bizim heyetimiz hem de Mısır’daki iş insanları bu görüşmelerden önemli işbirlikleri çıkardı” diye konuştu.

Gökhan Turhan

YATIRIM FIRSATI

Mısır’ın son dönemde çok sayıda ülkeden yatırım çekmek için ciddi teşvikler verdiğini hatırlatan Gökhan Turhan, “Bu çabalar sonuç veriyor. Türkler dahil farklı ülkelerden yatırım alıyorlar. Asgari ücret 80 Dolar seviyelerinde. Arazi tahsisi gibi farklı avantajları da var. Burada üretim yapmak Türk firmalarının ek vergilerden dolayı Afrika’da, Avrupa’da ve Amerika’da girmekte zorlandığı pazarlar için bir kapı oluşturacak. Mısır, Türk firmalarının yeni pazarlara açılan kapısı niteliğinde. Ayrıca Türkiye’den Mısır’a olan ihracatın da hızla yükselmesini bekliyoruz. Ticaret hacmi şu an potansiyelinin çok altında” dedi.

“HEDEFLERİ GÜÇLENDİRDİK”

TİM başkan vekili, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, karşılıklı atamaların ticaret hacmine ciddi bir katkı yapacağını vurgularken, “Mısır’a yönelik hedeflerimizi güncelledik. Artık daha fazla ziyaret yapıp fuara katılacağız” ifadelerini kullandı. İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı ise, “Mısır’da Türk ürünlerine karşı ciddi bir güven var. Şu an Mısır’a ticarette vergiler çok yüksek. Ayrıca tahsilat sorunları var. Bunlar da çözülürse çok önemli ihracat başarılarına imza atabiliriz” dedi.

Kazım Taycı
Çetin Tecdelioğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx