Nebati, ‘Enflasyon Düşüyor’ Dedi: TÜİK Enflasyon Verisini Hesaplarken Hangi Mağazaya Uğramadı?

TÜİK, enflasyon verilerini açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondaki gerilemeyi yorumladı. Ancak TÜFE’de dikkat çeken giyim enflasyonu, Bakan’ın aile şirketi olan mağazadaki kıyafetlerde etkili olmadı.

Aylık bazda TÜİK TÜFE verilerinde konut kaleminde yani kira, faturalar, ev bakım işçilik ve malzemelerini içeren fiyatlardaki artış hızının gerilediği görüldü.

Yıllık bazda da TÜİK TÜFE verisinde artış hızı en düşü olan veri, giyim oldu. Giyim kaleminin TÜFE içinde ağırlığı yüzde 6,41 olurken, yıllık değişime etkisi de 0,71 olarak görüldü.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de enflasyondaki gerilemeye dair değerlendirmesini sosyal medya hesabından paylaştı.

Ekim ayında yüzde 85,51 ile zirveden neredeyse yarıya düşüş görüldüğünü, büyümeden taviz verilmediğini belirten Nebati, ÜFE-TÜFE makasının kapanmaya devam etmesini, enflasyon beklentileri için olumlu değerlendirdi.,

Nureddin Nebati’nin aile şirketi olan ve kardeşi Seyidullah Nebati’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu tekstil şirketinin ürünlerine bakıldığında geçen yıl sezonunun ürünlerinin fiyatlarında bu yıl haliyle indirimler görülüyor.

Ancak indirimsiz sezon fiyatları üzerinden bakıldığında bu yılın sezon ürünlerindeyse çocuk giyim mağazasında fiyatlardaki artış dikkat çekiyor.

2022 sezon ürünleri

2023 sezon ürünleri

Üst segment ürünlerin satıldığı mağazalarda artışların 3 haneye de ulaştığı görülüyor.

Çocuk ve bebek tekstil ürünlerinin fiyatlarının piyasa üzerinde olduğu bilinirken, yurt içinde ve dışında birçok şubesi bulunuyor.

TÜİK, TÜFE hesaplamalarında fiyatları açıklamadığından net bilgimiz olmasa da verileri toplarken hangi mağazalara uğramadığı netleşiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir