Mossad şefi reddedilmişti: İsrail karıştı!

 Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin aileleri, Netanyahu hükümetinin, Mossad şefinin yeni esir takası anlaşmasını müzakere için Katar’ı ziyaret talebini reddettiği iddiaları üzerine “şok içinde” olduklarını bildirdi.

ŞOK İÇİNDEYİZ

Kaçırılan ve Kayıp Aileleri İnisiyatifinden yapılan yazılı açıklamada, “Mossad direktörünün yeni esir takası anlaşması yapmak üzere Katar’a gitme teklifinin reddedilmesi rehinelerin aileleri arasında şok etkisine yol açtı.” ifadesine yer verildi.

İsrailli esirlerin aileleri, Başbakan Binyamin Netanyahu ve kabine üyelerine “derhal” açıklama yapılması ve esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerdeki tıkanıklığın giderilmesi talebinde bulundu.

NETANYAHU’DAN ESİR AİLELERİNE AÇIKLAMA YOK

İlgisizlikten dert yanan aileler, Başbakan Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüşme taleplerine henüz cevap verilmediğini vurguladı.

Aileler, içinde bulundukları hissiyatı, “Her akşam Hamas esaretindeki rehinelerin öldürüldüğü bir Rus ruleti” olarak nitelendirdi.

Dün İsrail basınında, savaş kabinesinin, Hamas ile esir takası anlaşması için Mossad şefini Katar’a göndermeyi reddettiği ve Hamas’tan sinyal bekleyecekleri haberleri yer almıştı.

Kanal 13 televizyonunun haberinde, savaş kabinesinin, yeni esir takası anlaşmasına ilişkin görüşmelere dair yürütülen çabalar konusunda iç anlaşmazlıklar yaşadığı öne sürülmüştü.

İsrail Kanal 12 Televizyonunun, 12 Aralık’taki haberinde ise İsrail’in müzakereye hazır olduğu, müzakere edilecek grubun ise hastalar, yaralılar, yaşlılar ve kadınları kapsayacağı iddia edilmişti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir