Kavrulan nohut resmen şifa deposu çıktı! Günde 1 avuç tüketince vücuda reset atıyor

Besin değeri fazlasıyla yüksek olan leblebi, vücudun birçok vitamin ve mineral ihtiyacını karşılıyor. Özellikle sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, protein, lif ve daha birçok vitamin içeriyor.

Özellikle beyaz leblebi, mide asidini dengeleyerek çeşitli mide rahatsızlıklarına birebir etki sağlıyor. Midede oluşan yanma, ekşime ve hazım problemleri için bir avuç leblebi tüketebilirsiniz. Reflü, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkları da önler.

Açlık hissini bastırmasıyla popüler olan leblebi, bu nedenle diyet listelerinin de başında yer alıyor. Verdiği uzun süreli tokluk hissiyatı birçok kişinin çok kısa sürelerde kilo vermesine yardımcı oluyor. Ayrıca yağ oranının çok düşük olması da diyet listelerinde yer alma sebeplerinden biri.

Damar daralmasında etkili bir rol oynayan leblebi, vücudun temizlenerek bakterilerden arınmasına yol açar. İçerdiği antioksidan ve faydalı yağlar tertemiz bir cilt görünümü sunar.

Doktorlar, kolesterol seviyesini dengelemek için genellikle leblebi tüketimi öneriyor. Özellikle yüksek kolesterolü önlemede etkili olduğu belirtiliyor.

Ağız içinde oluşan yaralardan bir türlü kurtulamıyorsanız leblebi tüketerek oluşan mikropları atmanız mümkün. Düzenli olarak leblebi tükettiğinizde vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihaplanmalar daha hızlı iyileşmeye başlar. Özellikle de ağız yaralarının iyileşme süreci hızlanır.

Leblebinin içinde bulunan kalsiyum, kemik sağlığına da iyi geliyor. Aşırıya kaçmamakla birlikte bir miktar leblebi tüketmeye başlarsanız dişlerinizin daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını da sağlayabilirsiniz.

Leblebinin neredeyse hiç bilinmeyen bir faydası ise içindeki folik asit sayesinde oluşuyor. Leblebinin içinde bulunan folik asidin anne sütü miktarını artırdığı söyleniyor. Bu nedenle emzirme sürecinde kadınlar doktoruna danıştıktan sonra leblebi tüketmeye ve faydalarını görmeye başlayabilir.

Kilo verme süreci, leblebi sayesinde hızlanabilir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey de limon ve beyaz leblebi. 5 adet limon suyunu 2,5 litre suyla karıştırıp 1 çay bardağı beyaz leblebiyle tüketirseniz, kilo vermede başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İçeriğindeki sodyum miktarı sayesinde kan basıncını dengelenir. Özellikle yüksek tansiyon problemi yaşayan kişiler leblebi tüketerek tansiyon sorunlarının önüne geçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx