İki Kripto Para Hack’i Piyasaya Damga Vurdu: Bu Coinler Çalındı!

Birçok gelişmenin arasında, kripto para birimi alanı, iki büyük olayla boğuşuyor. İlk olarak, Binance ile alakalı bir adres, hack’e kurban gitmiş durumda. Diğer yandan, ünlü ir platformun kullanıcı bilgilerini bir hack sonucu sızdırdığı iddia edilmekte. İşte detaylar…

Kripto para cüzdanı 27 milyon dolar kaybetti

13 Kasım’da, ünlü on-chain “dedektif” ZachXBT şaşırtıcı bir keşifte bulundu: Binance Deployer ile bağlantılı bir kripto para cüzdanı, titizlikle yürütülen bir operasyonda 27 milyon dolar kaybetti. Bu soygunun merkezindeki cüzdan adresi olan 0x0f2183c8e415e61b4ad7774bf1097019eb2d5b85798a2a229070495131d60321, tek bir işlemde 27 milyon USDT’lik büyük bir para çekimine tanık oldu. Çalınan fonlar hızla Ethereum’a (ETH) dönüştürüldü ve son olarak THORChain aracılığıyla Bitcoin’e dönüştürülmeden önce FixedFloat ve ChangeNow dahil olmak üzere çeşitli protokollerde gezindi. Duruma bir karmaşa ekleyen şey, bu cüzdan adresinin Binance ile olan bağlantısı oldu. Zira adres, sadece bir hafta önce borsadan fon aldı.

Daha da önemlisi, 16 ve 18 numaralı iki etiketli Binance adresi, ele geçirilen cüzdan adresine 27 milyon USDT’den fazla para aktarması. Dahası, Etherscan’deki geçmiş veriler, bu cüzdanın Mayıs 2019’da Binance Deployer ile ilişkili bir cüzdandan fon aldığını ortaya koyuyor. Yaygın spekülasyonlara rağmen, Binance henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Coin Cloud tehlikede

Eş zamanlı olarak, bilinmeyen bir tehdit aktörünün Şubat 2023’te Bölüm 11 İflas başvurusunda bulunan bir kripto para platformu olan Coin Cloud’u tehlikeye attığını iddia etmesiyle sektöre bir başka bomba daha düştü. Saldırganlar, ATM kameraları aracılığıyla yakalanan 70.000 müşteri özçekimi ve 300.000 müşterinin kişisel bilgileri de dahil olmak üzere bir dizi hassas bilgiyi dışarı sızdırdıklarını iddia ediyor. Bu veriler Sosyal Güvenlik Numaraları, Doğum Tarihleri, Ad ve Soyadları, e-posta adresleri, telefon numaraları, mevcut meslekler, fiziksel adresler ve daha fazlasını kapsıyor. Etkilenen kişiler hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Brezilya’dan geliyor.

Çifte darbe olarak, tehdit aktör(ler)i Coin Cloud’un tüm kaynak kodunu çalmakla da övündüler. Bu ihlali ifşa eden siber güvenlik uzmanı, durumun ciddiyetini vurgulayarak, çok çeşitli kişisel bilgilerin potansiyel olarak tehlikeye atıldığının altını çizdi. Kripto para topluluğu bu skandallarla boğuşurken, güvenlik endişeleri artıyor. Kullanıcılar ve yatırımcılar bu benzeri görülmemiş zorluklar karşısında netlik arıyor. Bu noktada ortaya çıkan soruşturmalar ve Binance ve Coin Cloud’un yanıtı yakından izlenmekte. Önümüzdeki süreçte neler olacağını ise zaman gösterecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx