Erdoğan’dan yeni anayasa açıklaması: Bilek güreşine dönmesini istemiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İsrail üzerindeki ekonomik baskının artması için çalışıyoruz” diyen Erdoğan, “Hamas aynı zamanda Anadolu’yu savunuyor” açıklaması yaptı.

Yeni anayasa tartışmalarına ilişkin “Bu meselenin bir siyasi bilek güreşine çevrilmesini istemiyoruz” diyen Erdoğan muhalefete ‘sivil anayasayı anlatma’ çağrısı yaptı.

“Seçimsiz süreyi en verimli şekilde değerlendirmemiz lazım” diyen Erdoğan enflasyonu düşüreceklerini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

HAMAS AYNI ZAMANDA ANADOLU’YU SAVUNUYOR: Toplantımızın hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Filistin davası ve Gazze’deki katliam her zamanki gibi kampımızda gündemimizin en üst sırasındaydı. Filistin halkı 76 yıldır zulme maruz kalıyor, toprakları gasbediliyor.

Filistinli çocuklar şımarık bir devlet tarafından öldürülüyor. Türkiye olarak zulme, katliama, 76 yıldır devam eden adaletsizliğe her platformda itiraz ediyoruz. Tüm imkanlarımızla Filistin halkının yanında duruyoruz. Filistin halkının yanında dimdik duruyoruz, duracağız. Hiçbir baskı, tehdit bunu değiştirmeyecek. Varsın birileri rahatsız olsun, İsrail’e şirinlik yapsın. Biz kardeşlerimizin nasıl zorlu mücadele verdiklerini iyi biliyoruz. Hamas aynı zamanda Anadolu’yu savunuyor.

Bölgemizi ve dünyayı felakete yönelten bu Netanyahu denen hayduda artık dur denilmelidir. Gazze’de test edilen kardeşlik hukukumuzdur. İnsana dair tüm değerler samimiyet testinden geçmekte. Ya kardeşlik görevimizi yerine getireceğiz ya ad masum yavruların ölümü ile kalbimiz bize daha ağır gelecek.

Gazze’ye gönderdiğimiz yardımlar devam ediyor. İsrail’e yönelik ekonomik baskının artması için çok yönlü çalışıyoruz. Filistin’i tanıyan ülke sayısı 147’ye çıktı. Bu sayının çoğalması ve İsrail’in zulüm politikalarına verilecek onurlu cevaplardan olacaktır. Bayramdan önce İspanya’yı ziyaret edeceğiz.

YENİ ANAYASA: Biz yeni anayasa meselesinde samimiyiz. Bu meselenin bir siyasi bilek güreşine çevrilmesini istemiyorum. Yeni anayasa Türkiye’nin lokomotifi olacak. Muhalefetten de beklentimiz darbe Anayasa’sının güzelliklerini anlatmak yerine görüşlerini, önerileri açıkça ortaya koymalarıdır. Milletimizin talep ve beklentileri doğrultusunda hak ve hürriyetleri genişletirken şüphesiz güvenliğimizden taviz veremeyiz.

SİYASETİN KAYIKÇI KAVGASINA DÖNMESİNE İZİN VERMEYİZ: Kandil’deki terör baronlarının siyaseti dizayn etmesine müsaade etmeyiz. Terör koridoruna izin vermeyiz. Terör örgütü eridikçe demokrasimiz serpilecektir. FETÖ ile mücadelede ne rehavete kapılma ne de gardımızı düşürme lüksümüz vardır. Vatandaşın canına, huzuruna kast edenlerin tepesine binmeye devam edeceğiz. Siyaseti bir kayıkçı kavgasına dönüştürmenin kimseye faydası dokunmaz. Siyaset sorunlara ortak akılla, kararlılıkla çözüm üretmek için yapılır. Türkiye’nin önünde tarihi fırsat pencerelerin açıldığı dönemde eski tartışmalarla zaman harcamayı gereksiz görüyoruz.

ENFLASYON SORUNUNU MUTLAKA ÇÖZECEĞİZ: Yumuşama ile birlikte partiler arasındaki kesişim alanının büyümesini kıymetli buluyorum. 1 yılda yaşadığımız seçimlerle milletimiz yoruldu. Önümüzde cumhurbaşkanlığı ve meclis olarak 4 yıl belediyeler olarak 5 sene zamanımız var. Bu süreyi en verimli şekilde değerlendirmemiz lazım. Milletimize umut aşılamamız, derdine derman olacak yol haritası hazırlamamız gerekiyor. AK Parti bu yeni dönemin banisi olacak. Bu ittifak yoluna güçlenerek devam edecek. Cumhuriyetimizin ikinci asrında daha güçlü, itibar sahibi Türkiye’yi biz hayal ediyoruz. Bu hayalin adı Türkiye Yüzyılı’dır, büyük ve güçlü Türkiye’dir. Enflasyon sorununu mutlaka çözeceğiz. Tek haneli rakamları geçmişte başardık, tekrar başaracağız. İhracat tarafında da gayet iyi gidiyoruz. Turizmde rekor kırmayı hedefliyoruz. Enerji atılım yaptığımız alanların başında geliyor. Gabar’da bize dayatılanları parçaladık. Arama çalışmalarımıza hız vereceğiz. Tarım ve hayvancılık konusuna daha fazla eğiliyoruz. Sanayide çarklar dönmeye devam ediyor.

MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ: Türkiye Yüzyılı maarif modelimizi hayata geçiriyoruz. Bakanımız yeni eğitim modelin detaylarını sizlere sundu. Bazı marjinal grupların çoğunun eleştirisi pedagojik değil, ideolojik nedenlerden kaynaklanıyor. Dün ve bugünkü oturumlarda partimizin gündemindeki konuları demokratik ortamda ele aldık.

KİBİRLENMEK BİZE YAKIŞMAZ: Biz bu günlere sadece milletimizle geldik. Kurduğumuz sağlam gönül köprüleri sayesinde geldik. Halkın rızası bizimle olduğu sürece kutlu yürüyüşümüze engel olamaz. Bunları yitirdiğimiz zaman da hiçbir şey bize fayda sağlamaz. Nice ihaneti, nice saldırıyı, nice engeli bu sayede aştık. Bundan sonra da daha fazla gönül kazanmak için gayret göstereceğiz. Teşkilat olarak yaz mevsimini milletimiz ile kucaklaşarak, dertlerini dinleyerek değerlendireceğiz. Kibirlenmek, halkımız ile aramıza duvarlar örmek bize yakışmaz. Milletimizin beklentilerine kulak tıkamak bize asla ve asla yakışmaz. Biz bu yola sessiz yığınların siyasette sesi olmak için çıktık. Biz bu yola Allah’tan ve devletten başka dayanağı olmayanların dostu olmak için çıktık. Bu çizgiden sapmayacağız. Eksiklerimizi tamamlayacağız. Sorunlarımızın üzerine kararlılıkla gideceğiz. Hatalarımızı telafi edeceğiz. Hiçbir meseleyi görmezden, duymazdan gelmeyeceğiz. Vatandaşlarımızın sorunlarının çözüm merkezi olacağız.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx