Ek MTV’yi ödemeyenleri neler bekliyor? Ek MTV’nin cezası kaç TL? Haciz gelir mi?

28 Eylül’de AYM’nin ek MTV’yi iptal etmemesinin ardından deprem nedeni ile ödenmesi zorunlu kılınan ek MTV’nin ilk taksidini yatırmayan vatandaşları endişeli bir bekleyiş aldı. İşte yatırmayanları bekleyen cezalar… Ayrıntılar haberimizde…

CHP, ek MTV ödemelerinin Anayasa Mahkemesi’ne taşıyarak iptalini istemişti. Bunun üzerine geçim sıkıntısı çeken birçok vatandaş ek MTV’yi yatırmayarak beklemeye başlamıştı. Yatıranlar ise paralarını geri almayı bekliyordu. Ancak AYM’den bir iptal kararı çıkmadı. Peki vatandaşı ne bekliyor.

EK MTV’Yİ ÖDEMEMENİN YAPTIRIMLARI NELER?
Ek MTV’nin ilk taksitini yatırmayanlar öncelikle gecikme faizi ile karşılacak. Yani ödeme son gününden itibaren aylık yüzde 2.5 bir gecikme zammı uygulanacak. Yani geç ödeyenler zamlı ödeyecek.

Örneklenirse Ek MTV’nin ilk taksitin son ödeme günü 6 Eylül’den itibaren 7 Eylül itibariyle bir yüzde 2.5 oranında gecikme zammı ödenecek. İlk taksit ödemesi 2 bin TL olan bir kişi 2 bin liraya ek 50 TL gecikme zammı ödeyecek.

Kasım ayındaki ek MTV ikinci taksiti içinde aynı oran geçerli. Kasım taksiti ödenmez ise 1 Aralık 2023 tarihinden itibaren yine yüzde 2.5 gecikme zammı ödenecek. Gecikme zammında her hangi bir indirim söz konusu değil.

Ek MTV’nin süresinde ödenmemesinden dolayı vergi ziyaı cezası kesilmeyecek. Hatta herhangi başka bir idari para cezası da olmayacak.

ÖDEMEYENLERE ÖDEME EMRİ GİDECEK

Ek MTV’yi ödemeyenlere ödeme emri gönderilecek. Murat Batı’nın t24’de yayımlanan makalesindeki bilgilere göre, 6183 sayılı AATUHK m.55 “Amme alacağını vadesinde ödemeyenlere, 15 gün içinde borçlarını ödemeleri veya mal bildiriminde bulunmaları gerektiğini içeren bir “ödeme emri” ile tebliğ yapılır.” hükmü bulunuyor. Vergi idaresi tarafından ödeme emri tebliği yapacak. Ödeme emri tebliği ile birlikte ödeme emrine 15 günlük dava açma hakkı doğacaktır. Ancak ödeme emrini dava etmenin çok bir anlamı yok. Davalar “borcun olmaması, kısmen ödenmiş olması veya zamanaşımına uğramış olması” durumlarında açılıyor.

DEPREM BÖLGESİNDE YAŞAYANLAR İÇİN DURUM FARKLI

Ancak muafiyet, istisna olunması durumunda ya da deprem bölgesinde olmasına rağmen aracının plakası deprem bölgesindeki şehrin plakasını taşımayan araçlar için ödeme emri tebliğinden itibaren 15 gün için böyle bir borcum yoktur iddiasıyla dava açılması mümkün.

EK MTV’Yİ ÖDEMEYENLERE HAPİS CEZASI VERİLEBİLİR Mİ?

Ödeme emrini alan kişi ya bu borcu öder ya da bunu dava eder. Borcu ödemezse 15 günlük süre içerisinde mal bildiriminde bulunması gerekir. Hiç mal varlığım yok demek de mal bildirimi sayılır.

Ancak 6183 sayılı Kanun m.60 uyarınca ödeme emri gelmesinin ardından kişi 15 gün içerisinde borcunu ödemek veya mal bildiriminde bulunmak zorundadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx