Dizüstü Bilgisayarınız Aşırı Isınıyor mu? İşte Sıcaklığını Düşürmek İçin Düzeltmeler

 

Dizüstü bilgisayarların en sık karşılaşılan sorunlarından biri de zamanla aşırı ısınmalarıdır. Bunun nedeni, donanımın güncellenmiş yazılımla baş edememesi, kirli soğutma fanları, kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler vb.’dir. Ancak iyi haber şu ki, bu umutsuz bir durum değil ve elinizde bir takım düzeltmeler var. Dizüstü bilgisayarınızın sıcaklığını düşürmeniz için imha edin. Bu yazıda, dizüstü bilgisayarınızın en iyi durumda olmasının rahatlığıyla ve gönül rahatlığıyla çalışabilmeniz için bu çözümlerden bazılarını sizinle paylaşacağım.

Uygun Havalandırmayı Sağlayın

Dizüstü bilgisayarınız için uygun havalandırmanın sağlanması, stratejik yerleştirmeyi ve havalandırma deliklerinin önündeki potansiyel engellere karşı dikkatli olmayı gerektirir. Öncelikle dizüstü bilgisayarınız için çevresinde geniş alan sağlayan bir yer seçin. İdeal olarak dizüstü bilgisayar, her tarafta yeterli açıklık olacak şekilde açık bir alana yerleştirilmelidir. Isıyı hapsedebileceğinden ve hava akışını sınırlayabileceğinden, dolap veya masa altı gibi kapalı alanlara yerleştirmekten kaçının. Çoğu dizüstü bilgisayarda, soğuk havanın içeri ve sıcak havanın dışarı akışını kolaylaştırmak için giriş ve çıkış delikleri bulunur. Bu havalandırma deliklerinin kağıt, kablo veya diğer elektronik cihazlar dahil herhangi bir nesne tarafından engellenmediğinden emin olun.

Soğutma Fanlarını Temizleme

Kontrol etmemiz gereken ilk çözüm, soğutma fanlarının kirli olup olmadığıdır. Tozla birlikte biriken termal cihazların söz konusu ürünün performansını olumsuz etkileyebileceğini unutmamalısınız. Dizüstü bilgisayarınızın alt kısmında, soğutma fanlarının düzgün çalışıp çalışmadığını veya kirli olup olmadığını kolayca görebilirsiniz. Fanların temizliği nispeten basittir. Tek yapmanız gereken dizüstü bilgisayarı ters çevirmek ve kasayı sökmek. Ardından fanları çıkarın ve tozu fırçalayın. Daha sonra sıcaklığı düşürecek soğuk hava üretmelidir.

Adaptörün Sertifikasını Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayarınızı bir adaptör kullanarak her şarj ettiğinizde büyük miktarda elektrikle uğraştığınızı unutmayın. Durum böyle olduğundan dizüstü bilgisayar adaptörünün sertifikalı olduğundan emin olmanız önemlidir. Bu önemli bir konudur çünkü onay mührü ile test ve kalite kontrol seviyesini belirleme imkanımız yoktur. Ortalamanın altında adaptörlerin büyük olasılıkla hem dizüstü bilgisayarın hem de şarj cihazının aşırı ısınmasına neden olacağını unutmayın. Bu durum, derhal kontrol edilmediği takdirde yangına ve mülkün tahrip olmasına yol açabilecek kısa devreye yol açacaktır. Bilgisayar pilinin ömrünü kaybetmemek ve bilgisayarı daha iyi bir şarj durumunda tutmak için lütfen uygun adaptörü kullanın.

Hasarlı veya Aşınmış Parçaları Kontrol Edin

Hasarlı bir kablo veya adaptör, şarj cihazından yeterli miktarda güç almadığı için dizüstü bilgisayarın daha zor çalışmasına neden olabilir. Böyle bir durum meydana geldiğinde, dahili bileşenlerin ekstra çaba harcaması nedeniyle dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olur. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarınızın alışılmadık şekilde ısınmaya başladığını fark ettiğinizde gözlemlemeniz gereken ilk çözümlerden biri, adaptörün parçalarının yıpranmış olup olmadığını kontrol etmektir. Adaptör aşındığında, artık tamir etmeye çalışmamanız önemlidir. Bunları yeni bir adaptörle değiştirmeniz en iyisidir.

Arka Planda Çalışan Programları Kapatın

Yıllar geçtikçe dizüstü bilgisayarınıza program indirip yüklemeniz doğaldır. Bu uygulamalardan bazılarının arka planda çalışarak dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olduğunun farkında olmayabilirsiniz. Bu uygulamaları kapatmak için ctrl+shift+esc tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisini çalıştırmanız gerekir. Oradan arka planda çalışan uygulamaların listesini bulacaksınız. Daha sonra tek yapmanız gereken gereksiz olanları kapatmak.

Son düşünceler

Dizüstü bilgisayarların yıllar geçtikçe eskime ve yıpranma belirtileri göstermesi doğaldır. Neyse ki çözemeyeceğiniz bir durum değil ve uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Yaşlanan bir dizüstü bilgisayarın en yaygın sorunlarından biri aşırı ısınma eğilimidir. Düzensiz sıcaklık artışına yönelik ortak çözüm, soğutma fanlarını temizleyerek, adaptörün sertifikalı olup olmadığını kontrol ederek, arka planda çalışan uygulamaları kapatarak ve adaptörde herhangi bir hasarlı parça olup olmadığını kontrol ederek düzeltilebilir.

Eğer aşırı ısınma etkilerine karşı güvenilir bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız o zaman Huawei MateBook D16’ya göz atmalısınız. Intel i5 Core işlemcisinin yanı sıra dizüstü bilgisayarın sıcaklığını düzenleyen çift soğutma fanıyla donatılmıştır. Cihaz ne kadar üstün olursa olsun bütçe dostudur ve hatta tasarruflarınızı artıran dizüstü kampanya promosyonu kapsamında sunulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir