Bitcoin ve 2 Altcoin İçin Selloff Riski: Dev Şirket Satabilir!

Geçtiğimiz ay iflas başvurusunda bulunan bir kripto kredi firması olan Genesis Global Capital, gündeme geldi. Zira yargıçtan Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) 1,4 milyar dolarlık hissesini içeren varlıklarının satışını onaylamasını istedi. İşte detaylar…

Genesis, Grayscale Bitcoin ve Ethereum fonlarını satma riski taşıyor

Grayscale’ın ana şirketi Digital Currency Group’un iştiraki olan Genesis, GBTC hisselerini satmak için onay istedi. Bunun dışında, toplamda yaklaşık 200 milyon dolar değerindeki altcoin tröstleri de gündemde. Zira Grayscale Ethereum Trust (GETH) ve Grayscale Ethereum Classic Trust (GETC) hisselerini de satmak istiyor. Pazar günü New York Güney Bölgesi’ndeki ABD İflas Mahkemesi’ne sunulan bir önergeyle Genesis dikkat çekti. Özellikle, değerlerini üst düzeye çıkarmak ve alacaklılarına ödeme yapmak için güven varlıklarını satma yetkisi istiyor. Şirket, tröst varlıklarının önemli fiyat dalgalanmalarına ve likidite riskine maruz kaldığını belirtiyor. Ayrıca bunları şimdi satmanın daha fazla zararı önleyeceğini iddia ediyor.

Talepte ayrıca mahkemeden bildirim süresinin kısaltılması ve satış talebine ilişkin duruşmanın 8 Şubat Perşembe günü, yani iflas davasının bir sonraki planlı durum konferansıyla aynı gün yapılması istenmekte. Tröst varlıkları, Genesis’in kripto varlıklarını ödünç vermesine ve faiz kazanmasına olanak tanıyan Gemini Earn programına katılımının bir parçası olarak Genesis’in bir kripto borsası ve saklama kuruluşu olan Gemini’ye verdiği teminatın bir parçasıdır. Ancak program, düzenleyicinin Genesis’i menkul kıymetler yasalarını ihlal etmek ve kayıtsız bir menkul kıymet teklifi yürütmekle suçlamasının ardından Ocak ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kapatıldı.

SEC, Genesis ve CEO’suna dava açmıştı

SEC ayrıca Genesis’in programda yer alan riskleri ve çıkar çatışmalarını ifşa etmediğini söyledi. Ayrıca tröst varlıklarının niteliğini ve değerini yanlış beyan ettiğini iddia etti. Kurum, Genesis ve CEO’su Michael Moro’ya dava açarak mal varlıklarının dondurulmasını istedi. Ayrıca sivil cezalar uygulanmasını istedi. Bu haftanın başlarında Genesis, SEC’in suçlamalarını, tröst varlıklarının satışından elde edecekleri gelirden düşecekleri 21 milyon dolarlık bir ceza ödeyerek çözmeyi kabul etti. Anlaşma mahkeme onayına tabidir.

Bununla birlikte, Genesis’in Gemini’ye rehin verilen ancak hiç devredilmeyen 31.180.804 adet ilave GBTC hissesi (yaklaşık 1,2 milyar dolar değerinde) üzerinde hak sahibi olduğunu iddia etmesi nedeniyle, tröst varlıklarının bir kısmının mülkiyeti hala tartışmalıdır. Genesis bu hisselerin iflas masasının bir parçası olduğunu ve satış talebine dahil edilmesi gerektiğini savunuyor. Gemini ise bu hisselerin kendisine ait olduğunu ve Genesis’in bunları satmaya hakkı olmadığını iddia ediyor. Mahkeme, iflas davasının sonucu hakkında etkili olacak bu satış işlemini düşünmekte. Ayrıca vakıf varlıklarının dağıtımı üzerinde önemli bir etkisi olacak bu konuda henüz bir karar vermedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx