Başkan Altay’ın Başkanlığını Yaptığı TDBB 20. Yıl Programı TBMM Başkanı Kurtulmuş’un Katılımıyla Yapıldı

Başkanlığını Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın yaptığı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin 20’nci yıl programı TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirildi. Programda konuşan Kurtulmuş, “Bu kadar sancılı, yoğun problemi olan bu dönem içerisinde Türk devletleri arasındaki işbirliği imkanının artırılması potansiyeli önemli bir fırsattır” dedi. İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamlara da değinen Kurtulmuş, “Böyle bir ortamda maalesef dünyanın vicdanı sızlıyor. Din, mezhep, meşrep, siyaset ayrımı gözetmeksizin kalbinde azıcık insanlığa yer olan herkesin bu insanlık dışı, vahşi, artık katliam demenin de çok ötesinde neredeyse soykırım boyutlarına ulaşmış olan bu katliama karşı seyirci kalmadığını, sesini yükselttiğini görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın her uluslararası platformda söylediği gibi ‘dünya beşten büyüktür’ sözü, yani dünyanın yeni bir küresel mimariye ihtiyacı olduğu gerçeği bir kere daha bütün yalınlığıyla, bütün çıplaklığıyla insanlığın gündemine geliyor. Türk Dünyası Belediyeler Birliği bu anlamda sadece bir belediyecilik fonksiyonu icra etmeyecek aynı zamanda kültürel ve siyasal bir birliğinde alt yapısını oluşturacak önemli bir kuruluşumuzdur” diye konuştu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “30 ülkeden 1.206 üyesi bulunan TDBB çatısı altında pek çok meselede ortak duruş sergileyerek, Türk Cumhuriyetleri’nin uluslararası platformlardaki gücüne güç kattık. Emeği geçen, önceki dönem Birlik Başkanlarımıza ve değerli yönetimlerine bu vesileyle yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu. Dünyanın son dönemlerde hiç olmadığı kadar barışa ve huzura ihtiyaç duyduğunu kaydeden Başkan Altay, “Özellikle Filistin’de gerçekleşen ve hiçbir vicdana sığmayan ahlak dışı saldırılar; yüreğinde insanlık namına bir zerre dahi taşıyan herkesi derin bir üzüntüye boğmaktadır. Tarihe utanç vesilesi olarak geçecek bu menfur saldırıları, şiddetle ve esefle kınadığımızı belirtmek isterim. Bizler de bu korkunç saldırılara sessiz kalmayacak, bugüne kadar olduğu gibi bugün de Filistin’e elimizi uzatmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) 20. Yıl resepsiyonu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirildi.

İstanbul’da Beykoz Mecidiye Kasrı’nda düzenlenen programda konuşan TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, geçtiğimiz yıl Haziran ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen birliğin 6. Olağan Meclis Toplantısı’nda ikinci kez Türk Dünyası Belediyeler Birliği başkanlığına seçildiğini anımsatarak, birliğin 20. yılında böyle değerli kuruluşa başkanlık etmekten dolayı büyük onur duyduğunu söyledi.

“TÜRK CUMHURİYETLERİ’NİN ULUSLARARASI PLATFORMLARDAKİ GÜCÜNE GÜÇ KATTIK”

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin üye ülkelerin yerel yönetimleri arasında işbirliğini, kardeşliği, birlik ve beraberliği geliştirmek; ekonomik ve kültürel alanlarda ortak projeler yürütmek; şehir yönetimlerinin sorunlarına çözüm üretmek ve yeni şehir kültürü modelleri oluşturmak amacıyla 12 Kasım 2003’te, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle kurulduğunu ifade eden Başkan Altay şöyle devam etti:

“30 ülkeden 1.206 üyesi bulunan birliğimiz çatısı altında, hamdolsun bugüne kadar çok önemli işler başardık. Önceki dönem Birlik Başkanlarımızın ve üyelerimizin katkılarıyla, geçmiş 20 yıl içerisinde; Türk Dünyası şehirleri arasında kardeş şehir münasebetlerinin kurulması, tecrübe paylaşım programları ve şehirlerimiz arasında ziyaretler gerçekleştirdik. Pek çok meselede ortak duruş sergileyerek, Türk Cumhuriyetleri’nin uluslararası platformlardaki gücüne güç kattık. Tüm bu hususlarda emeği geçen, önceki dönem Birlik Başkanlarımıza ve değerli yönetimlerine, bu vesileyle yürekten teşekkür ediyorum.”

Başkan Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk devletleri liderlerinin iştirakiyle kurulan Türk Devletleri Teşkilatı’nın ülkü ve hedeflerine her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını da söyledi.

“FİLİSTİN’E ELİMİZİ UZATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Dünyanın son dönemlerde hiç olmadığı kadar barışa ve huzura ihtiyaç duyduğunu kaydeden Başkan Altay, “Rusya-Ukrayna savaşından Kafkasya’daki çatışmalara, Balkanlar’daki gerilimlerden Akdeniz’deki çekişmelere, Filistin’de gerçekleşen insanlık dışı saldırılardan, Ortadoğu’da hiç dinmeyen kan ve gözyaşına kadar, coğrafyamızın birçok bölgesinde devam eden krizlerle karşı karşıyayız. Özellikle Filistin’de gerçekleşen ve hiçbir vicdana sığmayan ahlak dışı saldırılar; yüreğinde insanlık namına bir zerre dahi taşıyan herkesi derin bir üzüntüye boğmaktadır. Tarihe utanç vesilesi olarak geçecek bu menfur saldırıları, şiddetle ve esefle kınadığımızı belirtmek isterim.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, devletimizin ilgili tüm kurumları; ateşkesin sağlanması, akan kanın durması ve bölgede yeniden huzurun tesis edilmesi için büyük bir gayret gösteriyor. Bizler de bu korkunç saldırılara sessiz kalmayacak, bugüne kadar olduğu gibi bugün de Filistin’e elimizi uzatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“KARDEŞ AZERBAYCAN’IN HAKLI MÜCADELESİNDE TÜM GÜCÜMÜZLE YANINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

TDBB olarak sadece Filistin’de değil; Kıbrıs, Kafkasya, Balkanlar, Orta Asya ve Kuzey Afrika’ya kadar, ulaştıkları her yerde mazlumlara destek olmaya devam ettiklerini vurgulayan Başkan Altay, “Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın haklı mücadelesi olan Karabağ’da da tüm gücümüzle kardeşlerimizin yanında durduk. İnşallah bundan sonra da Ermenistan’ın bölgedeki kışkırtmalarına karşı, Azerbaycanlı kardeşlerimize desteğimiz devam edecek” diye konuştu.

KONYA’DAKİ UCLG DÜNYA KONSEYİ’NE DAVET ETTİ

Konya’nın 27 Ekim’de dünyanın en büyük yerel yönetimler teşkilatı olan UCLG’nin Dünya Konseyi’ne ev sahipliği yapacağını da anımsatan Başkan Altay, konsey sırasında; Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamadan önce, Konya olarak UCLG’nin dönem başkanlığını devralacaklarını belirtti. Dünyanın en büyük yerel yönetim teşkilatının başkanlığını yaparak, Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye’ye anlamlı bir armağan sunmuş olacaklarını vurgulayan Başkan Altay, salondaki tüm konukları UCLG Dünya Konseyi için Konya’ya davet etti.

BAŞKAN ALTAY BİRLİĞE DESTEK OLAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETTİ

Başkan Altay konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin 20’nci yılını en derin duygularımla kutluyor, birliğimize desteklerini ve himayelerini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve üye ülkelerimizin saygıdeğer devlet başkanlarına şükranlarımı sunuyorum. Yine, birliğimizin kuruluşundan bugüne kadar yönetiminde bulunan tüm meslektaşlarıma ve üye şehirlerimize teşekkür ediyorum. Tecrübelerinden ve rehberliğinden her daim istifade ettiğimiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Numan Kurtulmuş Beyefendi’ye ayrıca teşekkürü bir borç bilirim” sözleriyle konuşmasını tamamladı.”

TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ BAŞKAN ALTAY’I TEBRİK ETTİ

Programa katılan TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş da konuşmasının başında TDBB’nin ilk dönemlerinden itibaren büyük emeği ve katkısı olan önceki dönem yöneticilerine teşekkür ederken, şu anda TDBB Başkanlığı’nı yürüten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı da tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

“BU KADAR SANCILI BİR DÖNEMDE TÜRK DEVLETLERİ ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİNİN ARTIRILMASI ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR”

Dünyada bir dengesizlik halinin mevcut olduğunu, bölgesel çatışmalardan siyasi gerilimlere, çevre tahribatından iklim değişikliklerine, göç dalgalarından yoksulluk, açlık ve bazı ülkeler için kitlesel birtakım kıtlık sorunlarına kadar birçok sorunun yaşandığına dikkati çeken Kurtulmuş, “Bu kadar sancılı, yoğun problemi olan bu dönem içerisinde Türk devletleri arasındaki işbirliği imkanının artırılması potansiyelinin önemli bir fırsattır. Bu fırsatın sadece Türk soylu ya da Türkçe konuşan devletler arasında değil, aynı zamanda Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar olan coğrafyada da çok önemli bir gelişmeyi bağrında barındıran bir fırsat olacaktır” dedi.

Balkanlar’dan Orta Asya’ya kadar olan coğrafyada Türk dünyasının derlenip toparlanması, siyasi, ekonomik, kültürel ve diğer alanlarda işbirliğini geliştirmesinin dünya barışı için ve dünyadaki dengelerin yerine oturması için tarihi bir fırsat olduğunu kaydeden Kurtulmuş, “Bu açıdan Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin şahsen sadece belediyelerimiz arasında yerel yönetimler bakımından işbirliklerinin artırılması fırsatı olarak değil, aynı zamanda topyekün Türk dünyasının ortak bir hedefe doğru yürüyebilmesi için kuvvetli bir temel, sağlam bir dayanak olarak görüyorum. Bundan dolayı da böylesine önemli bir gelişmeye destek veren buradaki sizin temsil ettiğiniz değerli belediye yöneticisi arkadaşlarımıza, belediye başkanlarımız, başkanlarımıza dünyanın birçok yerinden gelen kardeşlerimize dostlarımıza çok teşekkür ediyorum” açıklamalarını yaptı.

“ARTIK DÜNYA SİSTEMİNİN ÇİVİSİ ÇIKMIŞ, DÜNYA SİSTEMİNİN BÜYÜSÜ BOZULMUŞTUR”

Kurtulmuş, “Bugün karşı karşıya kaldığımız sorunların hemen her birisi bize bir şeyi daha defaatle hatırlatıyor. Artık dünya sisteminin çivisi çıkmış, dünya sisteminin büyüsü bozulmuştur” değerlendirmesini yaptı. Bu dünya sistemiyle hiçbir yerde huzurun, barışın ve milletler arasındaki dostluğun sağlanabilmesinin imkanının kalmadığını belirten Kurtulmuş, bunun son örneklerinden birinin de Filistin ve İsrail arasındaki çatışmada ortaya çıktığını söyleyerek şöyle devam etti:
“Böyle bir ortamda maalesef dünyanın vicdanı sızlıyor. Din, mezhep, meşrep, siyaset ayrımı gözetmeksizin kalbinde azıcık insanlığa yer olan herkesin bu insanlık dışı, vahşi, artık katliam demenin de çok ötesinde neredeyse soykırım boyutlarına ulaşmış olan bu katliama karşı seyirci kalmadığını, sesini yükselttiğini görüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın her uluslararası platformda söylediği gibi ‘dünya beşten büyüktür’ sözü, yani dünyanın yeni bir küresel mimariye ihtiyacı olduğu gerçeği bir kere daha bütün yalınlığıyla, bütün çıplaklığıyla insanlığın gündemine geliyor. İşte onun için dünyada yeni bir küresel barış sisteminin savunanların, yeni bir dengenin oluşması ve dünyanın bütün milletlerinin eşit ve egemen milletler olarak dünyada söz ve hak sahibi olmasını savunanların bir araya gelmesi kaçınılmazdır. Türk Dünyası Belediyeler Birliği bu anlamda sadece bir belediyecilik fonksiyonu icra etmeyecek aynı zamanda kültürel ve siyasal bir birliğinde alt yapısını oluşturacak önemli bir kuruluşumuzdur. Yeni bir dünya istiyoruz, yeni bir dünyanın kurulması mümkündür. Cesaretle adımlarını atabilen ve ortak hedeflerde bir araya gelebilenlerin yapabileceği bir iştir. Bunun için diyoruz ki inşallah önümüzdeki dönem hep beraber yeni bir dünyanın kapılarını açmak boynumuzun borcudur. Sadece Filistin halkına değil, dünyadaki bütün mazlum milletlere karşı sorumluluğumuz sadece bulunduğumuz yerden kınamak ve telin etmek değil bunun ötesinde öyle bir ses çıkarmalıyız ki sadece mazlumun ahını yerde bırakmamak değil, zalimin de korkacağı kadar sesimizi en yüksek perdeden çıkartmak ve gerekli tedbirleri almak zorundayız.”

“DÜNYA’YI KURTARACAK OLAN BAKIŞ AÇISI MEVLANA’NIN, YUNUS EMRE’NİN BAKIŞ AÇISIDIR”

Dünyayı kurtaracak olan bakış açısının, Hz. Mevlana’nın, Yunus Emre’nin bakış açışı olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Onların insani ve insanların yaradılışta eş ve kardeş olarak gören bakış açılarıdır. Bu çerçevede ümit ediyorum ki insanlığa sadece bir takım siyasi, bir takım kurumsal teklifler değil, bir takım düşünce tekliflerini de yapabilecek olan sizlersiniz. Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin bu anlamdaki kültürel çalışmalara da önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Her birinizi yaptığını çalışmalar dolayısıyla tebrik ediyorum. İnşallah çok daha nice 20 yıllara diyerek Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Programa TDBB Yönetim Kurulu üyesi belediye başkanları da katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx