Akdeniz’de Düzensiz Göçmen Ölümleri Artıyor

Avrupa’ya botlarla ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de hayatını kaybeden düzensiz göçmenlerin sayısındaki artışın endişe verici olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Safa Msehli, Protestan Haber Ajansı EPD’ye yaptığı açıklamada, bu yılın ocak ayından bu yana Akdeniz’deki ana göç güzergahı üzerinde 1700’den fazla kişinin öldüğünü ve bu artışının endişe verici olduğunu ifade etti.

Msheli, 2018’de 1314, 2020’de ise 1000 kişinin hayatını kaybettiğine dikkati çekti.

Bu trajedilerin, toplumda normalleşme algısı yaratmaması gerektiğini vurgulayan Msehli, “bu algıyı yönetenlerin popülist siyasetçiler olduğu” suçlamasında bulundu.

Msehli, uluslararası hukuka göre ülkelerin, denizde tehlikedeki insanları kurtarmakla yükümlü olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

“Kurtarma operasyonlarındaki gecikmeler kesinlikle kabul edilemez. Akdeniz üzerinden riskli bir yoldan Avrupa’ya gelmek isteyen pek çok insan, savaşları, şiddeti, baskıyı ve korkunç yoksulluğu deneyimledi. Yıkıcı sonuçlarıyla iklim değişikliği de giderek daha fazla insanı evlerini terk etmeye zorluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx