Adliye koridorunda darp edilen avukatlar, saldırı anlarını anlattı

İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde, 11 Aralık günü, Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde girdikleri duruşmadan sonra avukatlar Mehmet Çimen, Barış Kalkan ve Melike Dişli Kalkan davanın karşı tarafında bulunan kişiler ve yakınlarının saldırısına uğradı. Olayın ardından avukatlar İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Servis Sorumlusu Avukat Gökmen Dumlu ile Anadolu Adalet Sarayı Polis Merkezi’ne giderek şikayetçi oldu.

AVUKAT YERE DEVRİLDİ

Şikayetçi olan Avukat Mehmet Çimen ifadesinde, Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kasten öldürme dosyasına vekil olarak katılmak üzere adliyeye geldiklerini belirterek, “Duruşma öncesi ve sonrası dosyadaki taraf kişilerin akrabaları ile mülaki olmamak için kalem iç koridorunda bekledik. Duruşma bitti, sonrasında yine kalem koridorunu kullanarak adliyeden ayrılmak istedik. Kalem koridorundan asansör bölgesine çıktık. İsmini olay nedeniyle öğrendiğim Adem Uğurlu aniden koşarak Barış Kalkan’a sert bir şekilde yumruk attı. Barış yere devrildi. Adem Uğurlu Barış’ın üzerine atlayıp vurmaya devam etti. Ben Barış’a daha fazla zarar gelmesin diye üzerine kapandım. Bu esnada kafama ve yüzümün sol tarafına ve kulağıma darbe adım” dedi.

Sanıkların tutuklu yargılanmalarını talep eden Avukat Çimen, “Bu olaylar gerçekleşirken bize ağza alınmayacak küfürler, hakaretler ve tehditler söylendi. Can güvenliğimiz yoktur” ifadelerini kulandı.

BİLİNÇ KAYBI YAŞADIĞINI SÖYLEDİ

Olay sırasında yaralanan avukatlardan Barış Kalkan ise duruşma sırasında hem avukatlar hem de müşteki tarafın sözlü saldırısına uğradıklarını anlatarak, “Sukünet sağlandıktan sonra dava devam etti. Dava sonunda sanıklardan 3’ü beraat etti, 2’si ceza aldı. Mahkeme salonu kalem kısmında ben ve avukat meslektaşlarımla dava ile ilgili genel değerlendirme yaptık. Sonrasında baro tarafından almamız gereken evrakları temin etmek üzere gideceğimiz esnada kalabalık olmasından kaynaklı vazgeçtik. Karşı tarafın kalabalık gitmesi üzerine biz avukat meslektaşlarla beraber çay içmek üzere kalem kapısından çıktığımız sırada ben Mehmet Çimen ile diyalog halinde olduğum esnada arkamdan kafa kısmıma sert bir yumruk darbesi aldım. Aldığım darbeden sorasını hatırlamıyorum. Olay sonrasında gelen 112 ekipleri bana müdahale ettiler ve beni en yakın hastaneye tedavim yapılmak üzere götürdüler. Hakkımda yapılan kafa sallayarak tehdit etme suçlamasını kabul etmiyorum. Kimseyi darp etmedim, olayda mağdur olan taraf benim” şeklinde ifade verdi.

Darp edildikten sonra kısa süreli bilinç kaybı yaşağını ifade eden avukat Barış Kalkan, “Mesleğimize karşı yapılan bu saldırı neticesinde avukatlık kanunu gereğince hakim ve savcıya yapılmış gibi kabul edileceği için faillerin cezalandırılmasını istiyorum” diyerek şikayetçi olduğunu söyledi.

Olayın ardından saldırganlar da gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx