14 yıl sonra yeniden Şam’da: Esad’la görüştü

Eski Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Avn, 14 yılın ardından başkent Şam’a giderek Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la görüştü.

Görüşme sırasında Esad, Lübnan’ın gücünün siyasi ve ekonomik istikrarda yattığını belirterek, Lübnanlıların bu istikrarı diyalog ve fikir birliği yoluyla yaratabileceklerini ifade etti.

Görüşme sırasında Esad, Lübnanlıların tüm sorunların ve zorlukların üstesinden gelme yeteneğinin yanı sıra, ulusal ve anayasal kurumlarının rolünün tahsis edilmesi ve ilkelere bağlı kalma yeteneğine güvendiğini ifade etti.

Esad, Suriye ve Lübnan’ın karşı karşıya oldukları zorluklara birbirinden ayrı bakamayacaklarını ifade ederken, son dönemde gerçekleşen Cidde’deki Arap Zirvesi’nde gündeme gelen Arap-Arap yakınlaşmasının Suriye ve Lübnan’ı olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.Diğer yandan Avn, Lübnanlıların her şeye rağmen ulusal birliğini koruduğunu belirterek, “Suriye halkının farkındalığı, ülkesine, ordusuna ve liderliğine olan inancı sayesinde zor ve tehlikeli aşamayı atlattığını” ifade etti.

Avn ayrıca, Suriye’nin yükselişinin ve refahının Lübnanlılara iyi yansıyacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx