Yumurtaları buzdolabının içinde mi yoksa dışında mı saklamanız…

Paylaş

Bu yazıda, yumurtaları doğru bir şekilde saklamak için göz önünde bulundurulması gereken diğer hususların yanı sıra bunu ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Paylaş

Yumurta insan tüketimi için en uygun besinlerdendir. Advances in Food and Nutrition Research dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, yumurtalar en iyi diyet proteinidir ve temel vitamin ve mineraller açısından zengindir. Ama yumurtaları saklamanın doğru yolunu bilmelisiniz.

Paylaş

Evde, özellikle yaz aylarında buzdolabında saklamak en iyisidir. Ayrıca yumurta akı çok yoğundur ve günler geçtikçe yumurtanın içine az miktarda hava girerek beyazı iter ve yoğunluğunu azaltır.

Paylaş

Yumurtaları kartonlarında ve buzdolabının içindeki bir rafta tutmak en iyisidir. Birçok insan onları yumurta tepsilerine koyar. Ancak bu iyi bir fikir değildir, çünkü buzdolabında en büyük sıcaklık değişimlerine sahip alan kapak kısmıdır.

Paylaş

Yumurtaları kartonun içinde bırakmak onları sıcaklık değişimlerinden, kokulardan, darbelerden ve diğer gıdalarla temastan korur. Ayrıca, karton kutuda genellikle yumurta kabuklarına eklenmeyen bir son kullanma tarihi bulunur. Bu önemlidir, çünkü onları hangi tarihe kadar yemeniz gerektiğini bilmenizi sağlar.

Paylaş

Peki neden süpermarkette oda sıcaklığındalar?

Bunun nedeni, oda sıcaklığı yaklaşık 25°C olduğu sürece yumurtaların soğuğa ihtiyaç duymamasıdır. Aslında, ani bir sıcaklık değişimi yumurtayı kabuğun altında saran ince tabaka olan kütikülü kırabileceğinden, süpermarkette soğutulmamalıdırlar.

Paylaş

Bu nedenle yumurtaları sabit bir sıcaklıkta saklamak iyi bir fikirdir. Süpermarkette oda sıcaklığında bırakılırlarsa bunu başarmak daha kolaydır.

kyumurta yumurta saklama dolap

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.