Yılın birinci 8 ayında 74 bin 581 esnaf iflas etti

CHP Esnaf ve Sanatkarlardan Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, yılın birinci 8 ayında 81 vilayetteki toplam iflas sayısını vilayet il açıkladı. Ağbaba’nın hazırladığı tabloya nazaran, yılın birinci 8 ayında ülke genelinde 74 bin 581 esnaf iflas ederken iflasın en çok yaşandığı kentler İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa oldu.

İstanbul’da 7 bin 82 esnaf iflası yaşanırken İzmir’de 5144, Ankara’da 4 bin 61, Antalya’da 3 bin 583 ve Bursa’da ise 3 bin 164 esnaf iflas etti.

ANKA’nın aktardığı habere nazaran; Ağbaba, “Geçtiğimiz yılın birinci 8 ayında iflas eden esnaf sayısı 61 bin 736 iken bu yılın birinci 8 ayına nazaran yüzde 20’lik bir artış kelam konusu. Ekonomik kriz derinleştikçe, girdi maliyetleri arttıkça ve faturalar kabardıkça esnafların ekmek teknesi, tek tek ellerinden kayıp gidiyor” dedi. Ağbaba, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Esnaflara pandemi devrinde yapılan 3 bin 5 bin TL’lik yardımlar yapılırken, esnaflara dayanak olarak banka ve esnaf kefalet kredileri gösterildi. Esnaf pandemi sonrası ise artan girdi maliyetleri, yüksek fatura artırımları ile karşı karşıya kalırken, geçmiş periyot borçları altında ezilmeye devam etti. Sattığı eseri sonraki gün daha fazla maliyetle almak zorunda kalan esnaflarımız bir de artan faturalar nedeniyle ekmek teknelerini ellerinden çıkarmak zorunda kalıyor.

Esnafları bankalara ve esnaf kefalet kredilerine olan borçlarının faizleri silinmedikçe, bilhassa faturalarda esnaflarımıza yönelik tarifeler getirilmedikçe yılsonuna kadar esnaf iflaslarındaki artış ne yazık ki geçen yıl olduğu üzere 100 bini aşabilir.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.