Ukrayna’nın birinci Devlet Lideri Kravçuk için cenaze merasimi düzenlendi

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının akabinde 88 yaşında hayatını kaybeden Ukrayna’nın seçilmiş birinci Devlet Lideri olan Leonid Kravçuk için cenaze merasimi düzenlendi.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının akabinde Ukrayna’nın seçilmiş birinci Devlet Lideri olan Leonid Kravçuk’un 10 Mayıs’ta 88 yaşında hayatını kaybetmişti. Kravçuk için Ukrayna’nın başşehri Kiev’de bulunan Ukrayna’nın en büyük memleketler arası stant ve kongre merkezi Ukrayna Konutu’nda resmi cenaze merasimi düzenlendi. Merasime, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ve eşi Olena Zelenska, Ukrayna’nın eski Devlet Liderleri Leonid Kuçma, Viktor Yuşçenko ve Petro Poroşenko da katıldı.

Zelenskiy, “Leonid Kravçuk, akla yatkın tavsiye için danışılabilecek bir adamdı. Ülkemiz için en güç anlarda bile insanların isteklerini her vakit duydu ve anladı. Bağımsız Ukrayna’nın oluşumuna katkısı ve totaliterliğin üstesinden gelmesi kıymet biçilemez. Leonid Kravçuk, kendine güvenen, değer biçilmez tecrübesi, saldırganı yenmemize, güçlü ve barışçıl bir Avrupalı Ukrayna devleti inşa etmemize yardımcı olacak” dedi. Kravçuk’un, Baykovo Mezarlığı’na defnedileceği bildirildi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.