Türkiye’nin birinci Yıldırım Test Tesisi kuruluyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde (TUSAŞ) özgün eserlerin testlerinin yapılacağı Yıldırım Test Tesisi inşaatında sona geldi. 2023 yılında faaliyete geçmesi öngörülen Yıldırım Test Tesisi ile hava araçları dahil tüm objeler üzerinde yıldırım tesirleri gözlemlenebilecek ve alınacak tedbirler pahalandırılacak. Tesis birinci test faaliyetlerini ise Ulusal Muharip Uçak özelinde gerçekleştirecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen tüm özgün eserlerin testlerinde kullanılacak olan Yıldırım Test Tesisinde birinci misyon Ulusal Muharip Uçak projesi (MMU) olacak. MMU özelinde birinci testlerini yapacak Yıldırım Test Tesisi’nde MMU’nun yıldırımın tesiriyle uçuş güvenliğini bozucu hiçbir fizikî ziyan ya da elektromanyetik etkileşim olmadığı test edilecek ve yakıt sistemi pahalandırılacak. MMU’nun uçuş güvenliğinin sağlanması yanında, vazife sistemlerinin de yıldırım esnasında ziyan görmemesi ve yıldırım tesirlerinin MMU platformunun misyon yapmasını engellemeyeceği test edilecek.

“SAVUNMA SANAYİİMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN YÜKSEK TEKNOLOJİLERİ İÇEREN YATIRIMLARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ“

Yıldırım Test Tesisi, yüksek tansiyon ve yüksek akım içeren doğal yıldırım olayının laboratuvar ortamında yapay olarak denetimli, ölçülebilir bir formda üretilmesini sağlayacak. Yıldırım Test Tesisi; yüksek tansiyon, yüksek akım üreteçleri, yakıt test sistemleri, denetim ve ölçüm sistemlerinden oluşacak. Yıldırım Test Tesisi’nin kıymeti hakkında konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Savunma sanayiimiz ve ülkemiz için yüksek teknolojileri içeren yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Ulusal Muharip Uçak başta olmak üzere tüm özgün eserlerimizin testlerini yerli olarak yapabileceğimiz bir tesisi daha ülkemize kazandıracak olmanın haklı gururunu yaşıyoruz“ açıklamasında bulundu.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.