Trump’ın meskeni FBI tarafından aranmıştı: ABD Adalet Bakanlığı detay vermeyi reddetti!

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Hükümetin beyanının bu kademede ifşa edilmesi, muhtemelen, bu soruşturma ilerledikçe ve başka yüksek profilli soruşturmalarda yardım istenebilecek şahitlerin gelecekteki iş birliğini sekteye uğratacaktır” sözüne yer verildi.

Açıklamada ayrıyeten “Bu soruşturmanın son derece zımnî gereçleri içermesi, soruşturmanın bütünlüğünün korunması gereğinin altını çizmekte ve bilgilerin vaktinden evvel yahut uygunsuz formda kamuya ifşa edilmesi halinde ortaya çıkabilecek ziyanı daha da artırmaktadır” uyarısı yapıldı.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşları, federal mahkemeden, FBI casuslarının geçen hafta Trump’ın Mar-a-Lago malikanesinde arama yapmak zorunda kalmasının olası nedenini açıklayan argümanı ortaya koyan yeminli beyanın açıklanması müracaatında bulunmuştu.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, 11 Ağustos’ta, FBI baskını hakkında birinci kere açıklama yaparak, Trump’ın malikanesinde yapılan aramayı kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın daha net anlaşılması için Adalet Bakanlığının arama buyruğu ve el konulan materyallerle ilgili saklılığın kaldırması talebiyle Florida Bölge Mahkemesine müracaatta bulunduklarını duyurmuştu.

Trump’ın da arama buyruğunun kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmesi üzerine federal yargıç, 12 Ağustos’ta arama buyruğunu ve el konulan materyaller listesi tutanağını kamuya açıklamıştı.

Yayımlanan “arama emri”nin ayrıntılarında FBI casuslarının, Casusluk Yasası kapsamında üç farklı federal yasanın mümkün ihlallerini araştırdıklarına yer verilmiş, baskında “çok gizli” (Top Secret) damgalı 11 set doküman alındığı da tutanaklara geçirilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.