Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Venezuela’da yatırım açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın toplumsal medya hesabından, yurt dışında yapılması planlanan tarım ve besin eserleri yatırımlarına ait açıklamada bulunuldu.

Açıklamada, Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro’nun 7 Haziran’da Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin verimli geçtiği belirtilerek, iki ülke ortasında 3 farklı iş birliği muahedesi imzalandığı anımsatıldı.

Söz konusu mutabakatlardan birinin de “Bitki Müdafaa ve Karantina Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı” olduğu hatırlatılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmeler esnasında ve sonrasında, imza merasiminde Maduro’nun Türk yatırımcıları kendi ülkesine yatırım yapmak üzere davet ettiğine işaret edildi.

YÜZDE 70’İ YATIRIMCIYA, YÜZDE 30’U VENEZUELA’YA

Açıklamada, Venezuela Üretken Tarım ve Yerler Bakanı Wilman Castro Soteldo’nun Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’ye “Türk yatırımcıların Venezuela’da 400 bin hektar ziraî alanda yatırım yapabileceklerini” ilettiği aktarılarak şunlar kaydedildi:

“Yapılan teklife nazaran, Venezuela’da Türkiye için ayrılan ve ‘Turkish land’ olarak isimlendirilen bölgede ziraî yatırım yapılması ve elde edilecek hasılatın yüzde 70’inin yatırımcıya, geri kalan yüzde 30’luk kısmının da Venezuela’ya bırakılması tabir edilmiştir. Yatırımcının elde edeceği hasılatın Türkiye’nin ihracatı için de kullanılabileceği kaydedilmiştir.”

“TÜRKİYE MUHTAÇLIĞI RAHATLIKLA KARŞILAYABİLİYOR”

Türkiye’nin sahip olduğu tarım yeri varlığı ve ziraî üretimine ait bilgilerin de bulunduğu açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Türkiye 23,4 milyon hektar işlenen tarım toprağı varlığı ve her geçen gün artan ziraî üretimi sayesinde 85 milyon nüfusunu, yaklaşık 5 milyon süreksiz muhafaza statüsündeki sığınmacıyı ve hedeflenen en az 50 milyon turistin muhtaçlığını rahatlıkla karşılayabilecek durumdadır. Türkiye tıpkı vakitte dünyanın en değerli tarım ve besin eserleri ihraç eden ülkeleri ortasındadır.”

“YAKLAŞIK 41 ÜLKE DİĞER ÜLKELERDE ARAZİ KİRALIYOR”

Birçok ülkenin gelecekteki tarım ve besin eseri gereksinimlerini temin etmek için farklı ülkelerde ziraî faaliyetlerde bulunduğu belirtilen açıklamada, Dünya Ticaret Örgütünün raporlarına nazaran yaklaşık 41 ülkenin diğer ülkelerde arazi kiraladığı, 62 ülkenin de yerlerini öteki ülkelere kiraladığı yahut sattığı söz edildi.

İngiltere’nin başta Afrika’da olmak üzere 4,4 milyon hektar arazi kiraladığı kaydedilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

“ABD’nin tıpkı formülle kiraladığı toprakların büyüklüğü 3,7 milyon hektardır. İngiltere’nin kiraladığı toprakların büyüklüğü Danimarka’nın yüzölçümüne eşitken, ABD, İsviçre ve Çin’in Moldova büyüklüğünde kiraladığı tarım yerleri vardır. Afrika’nın en fakir ülkelerinden Kongo 8,1 milyon, Endonezya 7,1 milyon, Filipinler 5,2 milyon ve Sudan 4,7 milyon hektar arazi kiralamış yahut satmıştır.”

“ÜLKELER TÜRKİYE’YE TEKLİFTE BULUNUYOR”

Türkiye’nin tarihi misyonu gereği ziraî yatırım yaptığı ülkelere sömürgeci bir prensiple yaklaşmadığı, bilakis kazan-kazan prensibiyle yaklaştığı vurgulanan açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Her şeyden kıymetlisi, tarım ve besin eseri yatırımlarına gereksinim duyan ülkeler yatırım konusunda Türkiye’ye şahsen kendileri teklifte bulunmaktadır. Bu ülkeler Türkiye’nin bu mevzudaki deneyimine ve üretkenliğine sonuna kadar güvenmektedir. Nüfusu 2050’li yıllarda 100 milyonun üzerine çıkması beklenilen Türkiye’nin, 2053 vizyonunun da bir gereği olarak ziraî üretimini artırması aklın ve bilimin bir gereğidir. Bundan evvel olduğu üzere bundan sonra da Bakanlığımız hem yurt içinde hem de yurt dışında ziraî alanda yatırım yapan yatırımcılarımızın yanında olmaya devam edecektir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.