Taha Akgül: Maksadım üçüncü dünya şampiyonluğu

Serbest Ulusal Grubu, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da 10-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası öncesi Elmadağ Kamp Eğitim Merkezi’nde basın mensuplarıyla bir ortaya geldi.

Takım kaptanı Taha Akgül, yaptığı açıklamada, hoş geçen Avrupa Şampiyonası’nın akabinde Dünya Şampiyonası’na gideceklerini belirterek, “İyi hazırlandık. Ben esasen her gittiğim yerde altın madalyaya güreşen bir beşerim. Üçüncü defa dünya şampiyona olmak için Sırbistan’a gideceğim.” dedi.

“Altın madalyayı tekrar ülkeme getireceğim”

AA’nın haberine nazaran; Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de bu yıl 9. Avrupa şampiyonluğunu elde eden mili güreşçi, “Avrupa Şampiyonası’nda Gürcü Geno Petriashvili’yi yenmem, tekrardan formda olduğumu göstermem, hem kendi açımdan hem de rakiplerime göz dağı açısından çok kıymetliydi. Hırslıyım, çok düzgün hazırlandığımı düşünüyorum. İnanın Allah kalbimi biliyor, ikincilik, üçüncülük hiç aklımdan geçmiyor. İnşallah bu hırsımla, öz inancımla de orada altın madalyayı tekrar ülkeme getireceğim.” diye konuştu.

Zirvede bırakmayı amaçlıyor

2024 Paris Olimpiyatları’nda da şampiyon olup mesleğini tepede noktalamayı amaçladığını vurgulayan Taha Akgül, şöyle devam etti:

“1,5 sene çok çabuk geçecektir. O yüzden bu 1,5 seneyi en düzgün biçimde geçirip, Paris Olimpiyatları’nda bu işi inşallah noktalayacağım. Amacım de orası. Ben zati tepeye alışmış bir sporcuyum. Tepede de bırakmak istiyorum. Birinci Avrupa şampiyonluğum 2012, son Avrupa şampiyonluğum 2022. 10 senede 9 kez Avrupa şampiyonu olmak nitekim hoş bir muvaffakiyet oldu. Dünyada şampiyonluk sayısı biraz az kaldı, iki dünya şampiyonluğum var. En son 2015’te dünya şampiyona oldum, 7 sene oldu. 2014 ve 2015 dünya şampiyonluğu, 2016 olimpiyat şampiyonluğu. Üç yıl üst üste dünyanın tepesine çıktım. İnşallah burada tekrar kendimi göstereceğim. Çok hırslı çalıştım, üçüncü sefer dünya şampiyona olup gücümü tekrardan göstereceğim.”

Takım halinde de başarılı olmak istediklerini lisana getiren Taha, “Bütün kilolarda iddialıyız. Dünya Şampiyonası sıkıntı geçiyor, bunun da şuurundayız, biraz da gerçekçi olmak lazım. Orada çok önemli rakipler olacak. Varsayımım 3 ya da 4 madalya alabilirsek bizim için büyük bir muvaffakiyet olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Mücahit Çelik, birinci kere büyüklerde çaba edecek

Takımın en genç ismi olan 18 yaşındaki Mücahit Çelik ise birinci sefer büyüklerde uğraş edeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“İyi bir hazırlık devri geçirdik. Ekip halinde hoş muvaffakiyetler bekliyoruz. Deneyimli ağabeylerimizle çalışmam da benim için avantaj oldu. Heyecanımız var, hoş bir heyecan. Bunu da muvaffakiyete dönüştürmek istiyorum. Bu yıl 20 yaş altında Avrupa şampiyonu oldum. İnşallah burada da devamını getireceğim. Burada da altın madalya hedefliyorum. Kadro halinde de düzgün sonuçlar alacağımızı düşünüyorum. Dünya Şampiyonası benim adıma çok değerli bir deneyim olacak.”


Teknik yönetici Gençalp: “Her şey minderde muhakkak oluyor”

Serbest Ulusal Ekibi Teknik Yöneticisi Necmi Gençalp, Dünya Şampiyonası’nda güçlü rakiplerin bulunduğuna dikkati çekerek, güçlü bir tertibin kendilerini beklediğini söyledi.

İyi bir takıma sahip olduklarını vurgulayan Gençalp, “Tabii biz de güçlüyüz. Bizim de şampiyon atletlerimiz var. Beş atletimiz ise birinci kez Dünya Şampiyonası’nda güreşecek. İki atletimiz yeni kadroya girdi. İnşallah uygun sonuçlarla döneceğiz.” sözlerini kullandı.

Gençalp, hazırlık periyodunun uygun geçtiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Her şey minderde muhakkak oluyor, orada başlayıp orada bitiyor. Çaba etmek lazım. Güçlü bir şampiyona zira olimpiyatlara az kaldı. Olimpiyatlar 2024’te fakat bizim için 2023 diyebiliriz. Zira kota alamadığınız vakit olimpiyata gidemiyorsunuz. Kotayı çabucak alırsanız daha güzel hazırlanıyorsunuz. Kota turnuvaları daha gerilimli geçiyor. 2023 Dünya Şampiyonası’nda 6 sıklette kotayı alıp olimpiyatlara daha yeterli halde hazırlanmak istiyoruz. İnşallah Sırbistan’dan hoş sonuçlarla döneriz.”


Kayalı: “Güzel sonuç alacağımıza inanıyoruz”

Serbest Güreşten Sorumlu Asbaşkan Ali Kayalı, Dünya Şampiyonası’na kısa bir mühlet kaldığına işaret ederek, “Takımın form grafiği çok düzgün durumda. Bu formu güreşe yansıtmamız lazım. Biz buna inanıyoruz, atletlerimiz bunu minderde gösterecek.” diye konuştu.

Gençlere değer verdiklerinin altını çizen Kayalı, şöyle konuştu:

“Bizim vizyonumuz şu; ‘Gençlere ehemmiyet vereceğiz.’ dedik. A grubun yüzde 40’ı genç, o yüzden genç arkadaşlara da bu talihi tanıdık. Hazırlık devrini de hoş geçirdiler. İnşallah bunun karşılığı hoş bir sonuç olacak. Olimpiyat öncesi burada ekibin artılarını, eksilerini göreceğiz. Ona nazaran çalışma yapacağız. Şu anda durum yeterli. Gençlerimize güveniyoruz. İnşallah yeterli bir sonuçla döneceğiz. İnşallah gençlerimiz, ağabeylerinin gerisinden yürüyecekler. Hoş sonuç alacağımıza inanıyoruz.”


2022 Dünya Güreş Şampiyonası’nda Özgür Ulusal Ekibi’ni Taha Akgül, Mücahit Çelik, Feyzullah Aktürk, Fatih Erdin, Muhammet Akdeniz, Soner Demirtaş, Servet Çoşkun, Cavit Acar, Süleyman Atlı ve Muhammet Karavuş temsil edecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.