Srebrenitsa soykırımının 27. yılında 50 kurban daha toprağa verildi

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995 yılındaki soykırımda katledilen ve kimlikleri tespit edilen 50 soykırım kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen merasimin akabinde toprağa verildi.

Bosna Hersek’in doğusunda yer alan Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995 yılında binlerce kişinin katledildiği soykırımın 27. yılında Potocari Anıt Merkezi’nde anma merasimi düzenlendi. Merasimde Türkiye ismine konuşma yapan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Srebrenitsa’ya üçüncü gelişi olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

* Her geldiğimizde burada yaşanmışlıkları, buradaki sıkıntısı, buradaki acıyı, buradaki ağır imtihanları güya bizler de yaşıyor üzere çok derin insani hüzünler içerisinde merasimlere katılıyoruz ve hiçbir vakit da Srebrenitsa Soykırımı’nın unutulmaması için daima bir arada çalışmaya uğraş ediyoruz.

Foto: İHA

* Bosna Hersek’in efsanevi önderi Aliya İzzebegoviç’in şu kelamlarını hatırlatmak isterim. Ne yaparsanız yapın, sakın soykırımı unutturmayın. Şayet soykırımı unutturursanız soykırım tekrarlanır. Bir daha bu türlü acıların yaşanmaması için soykırımın suçlularının milletlerarası alanda en ağır biçimde cezalandırılmaları ve bu suça ortak olanların da mahkeme önüne çıkartılmaları kaidedir.

* Bu soykırımların bir daha yaşanmaması için nefret kabahatlerinin, ırkçılığın, ayrımcılığın, islamofobinin artık insanlık bakımından uğraş edilecek alanlar olarak görülmesi gerekir. Bu soykırımla birlikte barış içerisinde yaşamak, insan onuruna hürmet göstermek ve karşı taraftakini de en az kendi kadar bedelli görmek konusunda insanlığın ortak bir eğitim uğraşı içerinde bulunması da herhalde kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Foto: İHA

TÖRENE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Katledilen ve kimlikleri tespit edilen 50 soykırım kurbanı için düzenlenen cenaze merasimine binlerce kişi katıldı. En büyük insanlık trajedilerinden biri olarak kabul edilen ve insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen soykırımda katledilen ve kimlikleri belirlenen 50 kurbanın naaşları cenaze namazının kılınmasının akabinde dualar eşliğinde Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnedildi.

TOPRAĞA VERİLENLERİN SAYISI 6 BİN 721’E YÜKSELDİ

Savaşın akabinde kayıplar için başlatılan çalışmalarda toplu mezarlarda bulunan kurbanlar, kimlik tespitinden sonra her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda merasimle toprağa veriliyor. Bu yılki merasimle birlikte toprağa verilen Srebrenitsa kurbanlarının sayısı 6 bin 721’e yükseldi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.