Soner Yalçın, bir yıl önce “Ya kazanamazsan” dedi ve uyardı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Recep Tayyip Erdoğan kazandı. Millet İttifakı’nın aday belirleme sürecinde çıkan tartışmalarda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olup olmaması konuşuldu hata 6’lı masa dağılma noktasına geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olup kazanamaması durumunda yaşanacakları ise sadece bir gazeteci yazdı: Soner Yalçın.
Tam bir yıl önce 24 Mayıs 2022’de Sözcü gazetesindeki köşesinde “Kılıçdaroğlu için endişeliyim” başlıklı yazısında Soner Yalçın, CHP liderinin aday olacağı yönündeki tartışmaları hatırlatarak “2023 Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamazsa ne olacak” sorusunu yöneltti.

Soner Yalçın o günden bu yana acımasızca eleştirildi. Hatta Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmaması için uğraştığı öne sürülerek saldırıya uğradı.

Ancak gelinen noktada Soner Yalçın haklı çıktı.
Peki Soner Yalçın o gün ne yazmıştı….
İşte Türkiye’nin bugün geldiği noktayı bir yıl önce yazan Soner Yalçın’ın o tespitleri:
“Gittiğim her yerde Kılıçdaroğlu ‘aday olmalı mı’, ‘aday olmamalı mı’ tartışmaları yapılıyor. Ki seçime bir yıl kala bu tartışmalardan uzak durmak imkânsız hale geldi. Herkes tek soruya odaklanmış durumda: ‘Kılıçdaroğlu kazanır mı?’
Haklılar. Siyaset, sonuç odaklıdır. Temel hedefi, kazanmaktır…
Ben ise soruya tersten yaklaşıyorum.

İşte o soru hep içimi kemiriyor: 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamazsa ne olacak? Salt siyasi hayatı bitmez. Hakaretlere, saldırılara uğrar. Ağır iftiralar ile karşılaşır. Yıllarca sürecek komplo teorilerin merkezinde yer alır. Ağır bedeller öder. Yaşamı allak bullak olur…

Bu sonuçların sebebi, ülkenin bugün geldiği/getirildiği siyasi travmadır! Ağabey gibi sevdiğim, ülkenin yararına olacak bir politikacının bu hale düşmesinden endişe duyuyorum. Bunu kimse görmüyor mu, hissetmiyor mu? Kimleri sadece koltuk kapma peşinde mi? Şurası gerçek; Ekmeleddin İhsanoğlu yerine 2014 yılında kendi aday olup kaybetseydi; bunun sonucu 2023 seçim mağlubiyeti gibi olmazdı. Durum bugün çok farklı… Kılıçdaroğlu’nun seçimleri/adayları hep kaybetti. Partisinin oylarını da pek artıramadı. Maalesef, bu hatalar tekerrür etti!

Ve, 2023’te ‘sembol olmuş Erdoğan karşısında’ kaybederse bunun yaratacağı duygusal kırılma sel olup taşmaz mı? Bu sebeple diyorum ki; siyaset acımasızdır, Kılıçdaroğlu bu kez imkanı yok affedilmez. Hatasının cezası kıyamete kadar çektirilir… 2023 seçimi sıradan seçim değildir; başta CHP seçmeni olmak üzere muhalifler için “olmak ya da olmamak” ikilemi gibi algılanıyor!


ÇEVRESİNDEKİ BİR AVUÇ İNSANA İNANIP KENDİSİNE YAZIK ETMEMELİDİR

Görüşüm şudur: Türkiye’nin önümüzdeki dönemde Kılıçdaroğlu gibi değerli- tecrübeli lidere ihtiyacı var. CHP’nin başında kalmaya devam etmesi ülkenin yararınadır… Öte yandan: Cumhurbaşkanlı seçimini kaybetmesi halinde sadece CHP seçmeni değil, siyaset de büyük darbe alır, muhaliflerin seçimlere olan inancı kaybolur, demokrasi yara alır, partisi bile dağılabilir… Yani: 2023 seçimi sadece cumhurbaşkanını seçmeyecek, -örneğin- muhaliflerin anlayışına göre ülkenin kaderi oylanacak… Böylesine zor süreçte Kılıçdaroğlu’nun kendini ortaya atmasının faturasını iyi tahlil etmesi gerekir. Onun için hayat memat meselesi Çevresindeki bir avuç insana inanıp kendisine yazık etmemelidir. Bilmelidir ki; sırf kendi aklına dayanan, hatalardan kurtulamaz!

Toparlarsam: Umarım, ben yanılıyorumdur. Umarım, CHP genel merkezi yanılmıyordur. Bu uyarıyı yazmak zorundaydım; aksi takdirde susarak ağabeyime karşı ikiyüzlü davranmış olurdum. Bu sadece Kılıçdaroğlu’na bir kardeş tavsiyesidir; umarım nihai kararını verirken bu yazdıklarımı da göz önünde bulundurur… Şunu da eklemeliyim: Yazdıklarıma bakarak kimse niyet okuması yapmasın. Kalemim, ağzım, düşüncem birdir benim… Her daim olduğu gibi kendime zararı olacağını bilsem de inandıklarımı yazdım. Yalçın Küçük’ün sözleri rotamdır: -“Doğru peşinde koşmak, bir savaşa razı olmak anlamındadır.”

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir