Son 70 yılın en şiddetlisi: İtalya’da kuraklık tarımı vurdu

İtalya’da bu yıl yağışların düşük seyretmesi ve yaz sıcaklarının da mayıs ortasından itibaren tesirli olmasıyla baş gösteren kuraklık, ülkenin ana gündem hususu olmaya devam ediyor.

Kuraklığın en çok vurduğu yer olan ülkenin kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde durum kaygı verici boyutta.

Ülkenin en büyük ve en uzun ırmağı Po’nun su düzeyindeki düşüklük, ziraî üretim üzerindeki tesirlerini göstermeye başlamış durumda.

İtalya Ziraatçiler Derneğinin (Coldiretti) iddialarına nazaran, Po Irmağı’ndaki kuraklık, ziraî üretimde 3 milyar avroluk ziyana yol açacak. Bu durumdan en çok etkilenenlerden biri de bölgede ziraî üretim yapanlar.

Çiftçi Gigi Tacchini, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milano’nun 50 kilometre güneyinde Santa Cristina ve Bissone’deki tarlalarında su kahrı çektiğini söyledi.

Tacchini, soya ekimi yaptığı yerindeki ezayı göstererek, “Bu soyaların uzunluğu daha yüksek olmalı olağanda ve sulamak da gerekiyor fakat bugün suyumuz yok hasebiyle acı verici bir tablo ile karşı karşıyayız. Sulamaya muhtaçlık var.” tabirini kullandı.

Benzer bir durumun mısırda da yaşadığını lisana getiren Tacchini, “Burayı da yalnızca bir defa sulayabildik. Olağanda öteki yıllarda olduğu üzere bu mısır koçanlarının uzunluğu 3-4 metreyi bulması gerekirdi fakat uzunluğu 1-1,5 metre civarında. Bir kez sulanabildiği için toprakta çatlaklar oluşuyor olağanda 3-4 kere en az sulanıyor.” diye konuştu.

Tacchini, pirinç ürettiği toprağında de durumun farklı olmadığına dikkati çekerek, “Pirinç alanını ise 15 gün evvel büsbütün bıraktık zira suyumuz yok sulamaya. Bitkiler ölmek üzere. Su yok, pirinç ekimi de ölmek üzere. Bu yılki pirinç üretimim evvelki yıllara göre yüzde 30 ila 40 az olacak. Sulamaya bağlı olarak üretim de azaldı.” sözlerini kullandı.

“SICAK HAVA VE YAĞIŞSIZLIK, TEMMUZ VE AĞUSTOSUN BİRİNCİ YARISINA DEK SÜRECEK”

Lombardiya Bölgesi Etraf Müdafaa Ajansı Arpa’nın Lideri Stefano Cecchin de iddialarına nazaran, durumun yüksek sıcaklıklar ve yağışların az olmaması sebebiyle değişmekten çok uzak olduğunu belirtti.

Bölgelerindeki su kaynaklarının düzeylerine ait bilgi veren Cecchin, “Maggiore Gölü’nde su düzeyi yüzde 30-40 dolaylarında. Garda Gölü yüzde 48 düzeyinde. Po’nun su düzeyinde önemli azalma kelam konusu. Ne yazık ki düzey yüzde 5 ile 10 ortasında.” dedi.

Temmuz için çok fazla bir beklentilerinin olmadığını vurgulayan Cecchin, içinde bulundukları haftanın en sıcak ve en az yağış alınan haftalardan biri olacağını söyledi.

Cecchin, “Bu sıcak hava ve yağışsızlık, tüm temmuz ve ağustosun birinci yarısına kadar sürecek. Tüm istatistiksel dataların bize verdiği varsayımlara nazaran, ağustosun ikinci yarısında sıcaklıkların düştüğü, daha fazla yağışın olduğu hafif bir güzelleşme görülecek.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.