Rusya Zaporijya Nükleer Santrali’nin silahsızlandırılması davetlerini reddetti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, dün gerçekleştirdikleri görüşmede Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’nin silahsızlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz” sözlerini kullanırken, Guterres, “Zaporijya Nükleer Santrali’ne verilen rastgele bir ziyan intihar olur” dedi.

Rusya’dan cevap gecikmedi

Rusya, mart ayından bu yana denetimini elinde tuttuğu Zaporijya Nükleer Santrali’nin silahsızlandırılması ve santral etrafında silahsız bölge oluşturulması davetlerini reddetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Dairesi Lider Yardımcısı Ivan Nechayev, “Silahsızlandırma santrali daha da savunmasız hale getirir” dedi.

Nechayev, Rusya’nın durumu incelemek üzere Milletlerarası Atom Gücü Kurumu (IAEA) temsilcilerinin çok yakın vakitte tesisi ziyaret etmesini beklediklerini lisana getirdi.

“Tesis askeri atakların hedefi”

Nükleer santralde çalışan Ukraynalı emekçiler, geçtiğimiz haftalarda toplumsal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarda tesiste nükleer bir facia yaşanabileceği ikazında bulunarak, “tesisin daima askeri akınların hedefi” olduğunu tabir etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.