Robotlar artık hissedebilecek! Bilim dünyasını heyecanlandıran E-Deri teknolojisi nedir?

Independent Türkçe’nin haberine göre, bilim adamları esnek robotlar üzerinde öz farkındalık kazandırabilecek elektronik bir deri üzerinde çalışıyor. Yapılan çalışmalara göre geliştirilen elektronik deri, robotların hareketlerini olumlu yönde etkileyebilecek. Edinburgh Üniversitesi’nde yer alan ekip, üretilen esnek robotlar için üretilen elektronik derilerin insanların hareketliliğine de etkisi olacak. Ayrıca geliştirilen teknolojinin sağlık ve genel cerrahi alanlarında da fayda sağlayabileceğine değinildi.

PROTEZ KULLANANLARA UMUT OLACAK

Robotlarda kullanılacak deriler farklılık gösterecek. Örneğin yumuşak robotlarda kullanılan esnek ve gerilebilir deriler, hayvanlarda ve insanlarda olduğu gibi benzer ölçüde öz fiziksel farkındalık kazandıracak. Yumuşak robotların yapıları çoğunlukla esnek malzemelerden yapılmaktadır. E-deri olarak adlandırılan teknoloji, protezlerde de kullanılabilecek. Böylelikle hissiyatı arttıracak olan e-deri, protez kullanan insanlara umut olacak.

E-deri üzerinde çalışmalarına devam eden Edinburgh Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi’nden Dr. Yunjie Yang sürdürdüğü çalışma ile ilgili şu ifadelerde bulundu:

Yapılan çalışmada araştırmacılar, üretilen e-deri olmadan yumuşak – esnek robotların kendi şekil ve hareketlerinin çevreyle nasıl etkileşim içinde olduğunu fark etmelerini zor olarak görüyor. Ancak e-deri ile entegrasyonu sağlanan esnek robotların, bulundukları ortamdaki nesnelerle etkileşime girerek kendi hareketlerini algılayabildiğine değiniliyor. 

ROBOT KOLUNDA TEST ETTİLER

Edinburgh Üniversitesi ekipleri yumuşak bir robotun koluna taktıkları e-deri ile yürüttükleri çalışmada, teknolojik cihazın, robot üzerindeki bükülme, kıvrılma ve esneme gibi hareketleri rahatlıkla algılayabildiğine tanıklık etti.

Çalışmayı yöneten diğer ekip liderlerinden biri olan Dr. Francesco Giorgio-Serchi, robotik teknolojideki heyecanlı gelişme için şu ifadeleri kullandı:

Robot teknolojileri üzerine yürütülen çalışmalardan biri de robotlara dokunma hissiyatını kazandırarak, insan ile robot arasındaki algısal farkları en aza indirmekti. Bilim adamları robotlarda deri yoluyla dokunma hissiyatının algılanması için 3D baskı cihazlarını kullanmıştı. Bu çalışmalardan biri de dokunma hissiyatı kazandırılmış robotik bir parmak ucuydu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir