Öne geçti: İsrail’de Netanyahu iktidara yürüyor

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN) ismine iki gün evvel yaptırıldığı belirtilen kamuoyu yoklamasının sonuçları açıklandı. Kamuoyu sonuçlarına nazaran, seçimlerde Netanyahu’nun liderliğindeki cephede bulunan Dini Siyonizm 12, Şas 9 ve Birleşik Tevrat Yahudiliği partisinin ise 7’şer sandalye alması bekleniyor.

Buna karşılık, Yair Lapid’in başında olduğu Bir Gelecek Var Partisi’nin kamuoyu yoklamasında birinci kere 24 sandalye alacağı ortaya çıkarken, ittifakındaki öbür partilerle Parlamentoda toplam 55 sandalyeye sahip olacağı kaydedildi.

İsrail’deki 3 Arap partisinin oluşturduğu Birleşik Arap Listesi’nin kamuoyu yoklamasına nazaran 5 sandalye almasının beklendiği belirtildi. Birleşik Arap Listesi, Netanyahu’ya katılmayı reddederken, Lapid’in kuracağı bir hükümetle birlikte olacağına dair şimdi bir işaret vermedi.

Netahyahu cephesinde Likud, Dini Siyonizm, Şas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği partileri bulunuyor. Muhalif cephede ise Yeni Umut, İsrail Konutumuz, Yamina, Bir Gelecek Var, Mavi Beyaz, Personel, Meretz partileri ile Birleşik Arap Listesi bulunuyor.

Hükümet kurmak için meclisteki 120 milletvekilinden en az 61’inin güvenoyunu alması gerekiyor.

Seçimlerin gelecek kasım ayı başında yapılması planlanıyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.