Meteoroloji’den 10 vilayet için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran ülkenin kuzey ve iç bölümlerinin modüllü, yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Göller Yöresi, Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Gümüşhane ile Artvin, Rize ve Trabzon’un iç kesitlerinin mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor.

Hava sıcaklığında değerli bir değişiklik olmayacağı, ekseriyetle mevsim normalleri civarında, doğu kesitlerde yer yer mevsim normalleri üzerinde seyredeceği kestirim ediliyor. Rüzgarın ekseriyetle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesitlerde batı ve güneybatı taraflardan hafif, orta sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında öğlen saatlerinden sonra kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

10 vilayet için ise sarı kodlu ikaz yayınlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara, Bolu, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Düzce’de sağanak yağış beklendiğini duyurdu.

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA: Modüllü, yer yer çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların öğlen saatlerinden sonra Bursa’nın güneyi, Balıkesir’in güney ve doğusu ile Bilecik etraflarında, gece saatlerinde Kocaeli etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Kesimli, yer yer çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra bölgenin iç kısımları ile Kıyı Ege’nin kuzey kısımlarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Afyonkarahisar’ın kuzeyi ve Kütahya’da beklenen yağışların lokal kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Kesimli ve az bulutlu, Göller Yöresi ve Orta Torosların yer yer çok bulutlu mahallî sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

İÇ ANADOLU: Kesimli, yer yer çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra Eskişehir, Ankara ve Çankırı etraflarının, mahallî kuvvetli olmak üzere, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

BATI KARADENİZ: Kesimli ve çok bulutlu, öğlen saatlerinden sonra Batı Karadeniz’in iç bölümleri ve Düzce etraflarının aralıklı, akşam saatlerinden sonra Zonguldak, Bartın ve Sinop’un batı kesitlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, iç kısımlarda beklenen yağışların yer yer kuvvetli olacağı varsayım ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Modüllü ve az bulutlu, Gümüşhane ile Trabzon, Rize ve Artvin’in iç kısımlarının yer yer çok bulutlu lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, kuzeydoğu bölümlerinin kesimli bulutlu, öğlen saatlerinden sonra Ardahan ve Kars ile Erzurum’un kuzey ve doğu etraflarının lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçeceği kestirim ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.