Memur-Sen 3600 ek gösterge taleplerini açıkladı

Kamu çalışanları ile memur emeklilerinin yasalaşmasını beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesine ait süreç devam ediyor.

Bu ayın sonunda tamamlanarak TBMM’ye sunulması beklenen düzenlemeye dair Memur-Sen’in Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunduğu talepler de netleşti.

Konfederasyon birinci olarak ek göstergesi olmayanlara gösterge verilmesini ve mevcut tazminat yansıtma oranları ortasındaki adaletsizliğin giderilmesini istedi.

Memur-Sen, tüm çalışanların gösterge artışından faydalanabilmesi için tazminat yansıtma oranlarında yeni ek gösterge kademeleri belirledi.

Konfederasyon, mevcut 2200- 3600 ile 3600-4800 ek göstergeler ortasında oluşturulacak bu kademelerle, ek göstergelere ait düzenlemenin adil halde sonuçlanmasını talep ediyor.

“HER KADEMEDEKİ MEMURUN FAYDALANMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPTIK”

Memur-Sen Genel Lider Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul yaptığı açıklamada, 6. Devir Toplu Kontratıyla 3600 ek gösterge başta olmak üzere öteki ek göstergelerin düzenlenmesi tarafında mutabakat sağlandığını anımsattı.

Bu kapsamda polis, hemşire, öğretmen ve din vazifelilerinin ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesinin yanında başka meslek kümelerinin ek göstergelerinin de düzenleneceğini belirten Tonbul, şu bilgileri verdi:

“Memur-Sen olarak her kademedeki memurun ek gösterge düzenlemesinden bir halde faydalanması istikametinde çalışma yaptık. Öncelikle ek göstergesi olmayan kamu görevlilerine ek gösterge verilmesini istediğimiz üzere mevcut durumdaki 2200 ile 3600 ek gösterge kademesinin tekrar düzenlenerek 2200 ila 3000 ve 3000 ila 3600 ortasında iki kademe eklenmesini talep ettik ve bu kademlere bağlı olarak yeni tazminat yansıtma oranları oluşturduk.

Tekrar mevcut durumdaki 3600 ile 4800 kademesinin de yine düzenlenerek; 3600 ila 4200 (4200 hariç), 4200 ila 4400 (4400 hariç) ve 4400 ile 4800 (4800 hariç) olmak üzere üç orta kademe eklenmesini talep ettik. Tekliflerimizi, mali taraftan bozuk olan hiyerarşik yapının düzeltilmesi tarafında oluşturarak Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunduk. Toplumsal maliyeti azaltacak, memnuniyeti ve iş barışını artıracak bu çalışmamızın dikkate alınmasını istiyoruz. Bunların yanında, ek göstergesi 4800 ve üzerinde olanlara yönelik kamu patronun getireceği tekliflere de açığız.”

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, kamu vazifelilerinin çalışırken maaşlarını, emekli olduklarında ikramiye ve aylıklarını belirleyen en kıymetli kalemlerden biri.

Ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere nazaran farklılık gösteriyor. Ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi sayısı da yükseliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.