Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze merasimiyle ilgili ayrıntılar açıklandı

Geçen hafta ömrünü yitiren Kraliçe II. Elizabeth’in cenaze merasimi ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Saray yetkilileri, tüm dünyadan devlet başkanlarının katılacağı cenaze ile ilgili ayrıntıları Reuters’a anlattı.

Geçen hafta 96 yaşında yaşama veda eden Kraliçe II. Elizabeth için, İngiltere’nin eski başbakanı Winston Churchill’den beri en yüksek iştirakli cenaze merasimi Pazartesi günü gerçekleşecek.

Tüm dünyanın gözünün kulağının çevrildiği cenaze ile ilgili ayrıntılar belirli olmaya başladı.

Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cenazeye katılacağı açıklanmıştı.

Reuters’a konuşan üst seviye bir saray yetkilisi, cenazenin Pazartesi günü lokal saat ile 11.00’da başlayacağını açıkladı. Cenazenin Londra’daki Westminister Abbey Kilisesi’nde düzenleneceği açıklandı. Buradaki merasimin akabinde Kraliçe’nin naaşı, İngiliz Kraliyet ailesinin daimi konutlarından biri olan Windsor Kalesi’ndeki St. George Şapeli’ne nakledilecek ve defin süreci burada gerçekleşecek. Kraliçe’nin burada eşi Prens Phillip’in yanına defnedileceği de bildirildi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 8 Eylül Perşembe günü yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.