Konya’da 2 mahalleye asit dolu variller bırakıldı: Çok sayıda hayvan yaralı

Konya’nın Selçuklu ve Karatay ilçelerinde boş topraklara bırakılan içerisinde sülfürik asit, reçine solüsyonu ve çeşitli atık yağ olan variller bölgedeki 20 küçükbaşın ayaklarından yaralanmasına sebep oldu.

DHA’nın haberine nazaran Selçuklu ilçesi Kayacık Mahallesi Aliya İzzet Begoviç Caddesi üzerinde ve Karatay İlçesi Tatlıcak Mahallesi’nde bulunan boş toprağa kimliği şimdi belirlenemeyen kişi ya da bireyler, içerisinde yanıcı husus olan çok sayıda varil bıraktı.

SÜLFÜRİK ASİT, REÇİNE SOLÜSYONU, ÇEŞİTLİ ATIK YAĞLAR TESPİT EDİLDİ

Bölgedeki bir şahsa ilişkin 20 küçükbaş hayvan ise variller içerisinden sızan sıvıya basarak yaralandı. İhbar üzerine olay yerine AFAD ve polis grubu sevk edildi. Polis takımlarınca etraf güvenliği alınan iki bölgede de AFAD’a ilişkin KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) takımları inceleme yaptı.

AFAD, yapılan inceleme sonucu varillerin içindeki kimyasal hususların, sülfürik asit, reçine solüsyonu ve çeşitli atık yağ olduğunu belirledi.

AFAD, tarafından yapılan açıklamada şu tabirler kullanıldı:

”Dün akşam saatlerinde 112 acil davet merkezimize gelen ihbar da Kayacık Mahallesi Aliya İzzet Begoviç Caddesi yakınlarında boş bir tarlada çok sayıda kimyasal varil bulunduğu variller içerinden dökülen kimyasal hususun 20 kadar küçükbaş hayvanın ayağının asitle temas etmesi sonucu ağır formda yaralandığı bilgisi verilmiştir.

KBRN(Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) gruplarımız incelemelerini yapmak üzere olay yerine acilen intikal etmişlerdir. KBRN takımlarımızın Kayacık Mahallesi Aliye İzzet Begoviç Caddesi ve Karatay İlçesi Tatlıcak Mahallesinde bulunan kimyasal varillerde yapmış olduğu inceleme ve ölçümler sonucun da sülfürik asit, reçine solüsyonu ve çeşitli atık yağlar tespit edilmiştir.

AFAD uyumun da kimyasalların bertaraf edilmesi için Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü takımları bilgilendirilmiş ve kimyasallar bertaraf edilene kadar Konya Emniyet Müdürlüğü gruplarınca etraf güvenliği alınması sağlanmıştır. Gelişmeleri yakından takip etmekteyiz.”​​​​​​ (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.