Koltuk altı ve kasıklarda tekrarlayan sivilcelerin nedeni başka…

Paylaş

Toplumda köpek memesi hastalığı olarak bilinen Hidradenitis Suppurativa (HS), vücudun kendi bağışıklık sisteminde yaşanan problem ile ortaya çıkıyor. Basit bir sivilce ile başlayan HS’nin tanı koyulma süresi, doğru uzmanlığa gidilmemesi durumunda ortalama 7 yılı buluyor. Hidradenitis Suppurativa hastalığı erken teşhis edilmezse süreç içerisinde sivilceler koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında ağrılı, hassas şişliklere ve akıntılı apselere dönüşüyor.

Paylaş

Hidradenitis suppurativa hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Melike Şener, ‘Eğer koltuk altı, kasık, kalça ve meme altlarında ağrılı, tekrarlayan hassas şişlikler veya akıntılı yaralar varsa bu köpek memesi olabilir. Bu nedenle mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurun’ diye belirtiyor.

Paylaş

“BASİT BİR SİVİLECEDİR” DEYİP GEÇMEYİN

Dermatoloji Uzmanı Dr. Melike Şener,  hastalığı şu şekilde açıklıyor:

Hastaların yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren bir hastalık olan Hidradenitis Suppurativa (HS) tanı ve tedavi sürecinde, hastalar maalesef her yönden olumsuz etkileniyorlar. Basit bir sivilce olarak düşündüğümüz şişlikler, aslında köpek memesi hastalığı olabiliyor. Çoğu zaman ergenlik döneminden sonra ortaya çıkan köpek memesi hastalığı, halk arasında az bilinen bir bağışıklık sistemi sorunu.Deri altındaki iltihaplı şişlikler yaraya dönüşüp kokulu akıntıya sebebiyet verebildiğinden, bu hastalığa sahip kişiler kendilerini toplum içinde rahat hissedemeyebiliyor.

KOLTUK ALTINDA VE KASIKLARDAKİ KIZARIKLIKLARI İHMAL ETMEYİN

Paylaş

KOLTUK ALTINDA VE KASIKLARDAKİ KIZARIKLIKLARI İHMAL ETMEYİN

Hidradenitis suppurativa (HS) hastalarının yaşam kalitelerini artırmak için dikkat etmeleri gereken noktalara da değinen Uzm. Dr. Melike Şener, bu hastalığın ilerlemesinin nedenlerinin başında koltuk altı ve kasık bölgelerinde kızarıklık ve şişlikle başlayan HS’nin ilk fark edildiği zaman sivilce sanılıp önemsenmemesi olduğunun altını çiziyor. Ancak bu kızarıklıklar zamanla ağrılı yaralara dönüşüyor.

Ne zaman bu kızarıklar ağrılı yaralara dönüşüyor, o zaman hastalar doktora gitme ihtiyacı hissediyorlar. Genelde ilk başvurulan doktorlar da dermatoloji uzmanı olmadığı için bu da süreci uzatıyor. Koltuk altı ve kasık bölgelerinde bu belirtilere sahip olanların mutlaka dermatoloji uzmanına başvurması gerekiyor.

HİJYENE VE KIYAFET SEÇİMİNE DİKKAT

Paylaş

HİJYENE VE KIYAFET SEÇİMİNE DİKKAT

Hastaların lezyonların görüldüğü bölgelerin hijyenine de dikkat etmelerinin önemine değinen Uzm. Dr. Melike Şener, rahat ve çok sıkmayan giysiler giyilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

sivilce koltuk altı bakımı kasıklarda sivilce koltuk altında sivilce iltihaplı sivilce akıntılı yara Hidradenitis suppurativa (HS) cilt hastalıkları

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.