Kırgızistan ile Tacikistan hududunda çıkan silahlı çatışmada 81 Kırgız yaralandı

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesinden yapılan açıklamada, Kırgızistan-Tacikistan hududunda çatışmanın sürdüğü belirtildi. Açıklamada, Tacik tarafının Kırgızistan’ın hudut köyleri Kulundu, Niyet ve Janı-Jer yerleşim ünitelerini ateş altına aldığı söz edildi. Sıhhat Bakanlığı Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölgedeki hastanelerde Kırgız tarafından 81 yaralının bulunduğu kaydedildi.

Bu ortada diplomatik kaynaklar, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile Tacikistan Dışişleri Bakanı Siraciddin Muhriddin’in huduttaki durumu görüştüğünü ve hudutta ortaya çıkan sıkıntıların münhasıran siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gereğinin vurgulandığını bildirdi.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan-Tacikistan hududunda yaşanan son gelişmelerin kaygı verici olduğunu ve meselelerin diyalogla çözülmesinin temenni edildiğini bildirdi. Bakanlıktan iki ülke sonundaki çatışmalarla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Kırgızistan-Tacikistan sonundaki son gelişmeleri tasayla karşılıyoruz.” tabiri yer aldı.

Açıklamada, “Dost ve kardeş iki ülke ortasındaki bu gerginliğin rastgele bir tırmanmaya mahal vermeden hızla sona erdirilmesini ve sıkıntıların diyalog marifetiyle barışçıl bir biçimde çözümlenmesini temenni ediyoruz.” denildi.

TAHLİYE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin Batken bölgesinde “tehlikeli” yerleşim ünitelerden tahliyelerin başladığı bildirildi. Açıklamada, bakanlığın mahallî sivil muhafaza komitesi ile iş birliğinde Batken’de birkaç süreksiz barınma merkezi açtığı tabir edildi.

Bölgedeki Ak-Say, Samarkandek, Ak-tatır köy sakinlerinin Ravat köyüne tahliye edildiği belirtilen açıklamada, Janı Jer, Art, Dostuk, Sentralnıy ile Jaştık köy sakinlerinin yüzde 70-80’inin bölgeden kendi imkanlarıyla uzaklaştığı aktarıldı.

TACİK TARAFA NOTA VERİLDİ

Öte yandan, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, yasa dışı ve yıkıcı hareketlerine ait Tacik tarafına protesto notası verdi. Kırgızistan ve Tacikistan hudut muhafızları ortasında evvelki gün yaşanan çatışmada Kırgız tarafında 1’i asker 2 kişi yaralanmıştı.

KIRGIZ TARAFI KARŞILIK VERDİ

Milli Güvenlik Devlet Komitesi Hudut Birliği Hizmetleri Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Batken bölgesindeki Kırgız-Tacik hududundaki silahlı çatışma sırasında, Kırgızistan Hudut Birliği Hizmetlerinin, Tacikistan’ın Lyakkan ve Bogdari hudut karakollarına ateş açtığı ve değerli ölçüde ağır teçhizatı imha ettiği bildirildi.

Batken bölgesindeki çatışmaların aralıksız ve şiddetli sürdüğü belirtilen açıklamada, karşı tarafı ateşkese zorlamak için çağdaş silah ve teçhizat kullanıldığı kaydedildi. Kırgız basınında, Tacik tarafından fırlatılan roketlerden birinin Batken kent merkezine isabet ettiği aktarıldı.

YEREL SAAT 16.00’DA ATEŞKES KONUSUNDA MUAHEDEYE VARILDI

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Lideri Kamçıbek Taşiyev ve Tacik mevkidaşı Saymumin Yatimov’un görüşmesi sonucunda hudutta ateşkes konusunda muahedeye varıldığı belirtildi. Ateşkes konusunda mutabakata varılmasının akabinde sonda silah seslerin makul aralıklarla gece yarısına kadar sürdüğü tabir edildi.

KIRGIZ VE TACİK ÖNDERLERİ SEMERKANT’TA BİR ORTAYA GELDİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Başkanlar Doruğu’nun yapıldığı Özbekistan’ın Semerkant kentinde görüştüğü bildirildi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, iki ülke başkanının, ilgili kurumlarına, huduttaki temas sınırından güçlerini çekmeleri talimatını vermeyi kabul ettiği, huduttaki çatışmanın nedenini araştıracak komitenin kurulacağı tabir edildi.

CAPAROV, GÜVENLİK KURULU TOPLADI

ŞİÖ Başkanlar Tepesi’nin akabinde ülkesine dönen Caparov, Batken bölgesinde devlet sonundaki duruma ait Güvenlik Kurulu üyeleri ile toplantı yaptı. Toplantıda, Kırgız-Tacik hududunda mevcut durumun daha da tırmanmaması ve gerginliğin azaltılması için alınacak önlemlerin konuşulduğu söz edildi.

Caparov’un, ilgili kurumlara, hudut bölgelerindeki sakinlerin güvenliğini sağlamak için tüm tedbirleri almanın yanı sıra, yaralı ve tahliye edilen Kırgızistan vatandaşlarına gerekli tüm yardımı sağlama talimatı verdiği kaydedildi.

“ÇOK SAYIDA KAYBIMIZ VAR”

Kırgızistan KABAR Ajansı’nın haberine nazaran, hudut bölgesinde bulunan Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Lideri Kamçıbek Taşiyev, Kırgızistan tarafında çok sayıda can kaybının bulunduğunu, tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Halkı provokasyonlara boyun eğmemeye ve yalnızca resmi bilgi kaynaklarına güvenmeye çağıran Taşiyev, bölgedeki iki Kırgız köyün karşı tarafın denetiminde olduğuna işaret ederek, şunları aktardı:

“Tacik tarafı birkaç köyü ele geçirmeye çalıştı, konutları yaktı, hatta kentlere bile yaklaştı. Karşı tarafta da meskenler yandı. Neden köylerimize geldiler? Zira hududa çok yakınlar. Şu anda bu sorunu çözme sürecindeyiz. Artık iki köy daha kaldı, onları geri alıp yine inşa edeceğiz”.

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi’nin açıklamasında ise Tacik askerlerinin çatışma sırasında bölgedeki okulları, dükkanları, sıhhat ocakları ve meskenleri gaye aldığı savunuldu.

SINIR BÖLGESİNDEN YAKLAŞIK 136 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, çatışmanın yaşandığı hudut bölgesinden 136 bin civarında kişinin inançlı yerlere tahliye edildiği bildirildi. Bişkek ve Oş kentlerinde insani yardım kampanyaların başlatıldığı, Sıhhat Bakanlığı ile kimi ulusal ve milletlerarası sivil toplum kuruluşlarının halka yardım sağladığı kaydedildi.

Kırgızistan-Tacikistan hududunda iki ülke muhafız askerleri ortasındaki silahlı çatışma bu sabah başlamıştı. İki ülke ortasındaki hudut uyuşmazlığı yüzünden bölgede arazi, ziraî sulama, hayvan otlatma, kaçakçılık, ortak yol kullanımı ve sondan müsaadesiz geçişler üzere nedenlerle gerginlikler yaşanıyor.

Kırgızistan, 21 Mayıs 2021’den itibaren hudut sorunu çözülene kadar Tacikistan ile gümrük kapılarını kapatmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.