Kemal Kemal Unakıtan’ın çocukları talep etti, imar planı değiştirildi: 6 kat yapılaşma müsaadesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tuzla’nın Aydınlı Mahallesi ile Kocaeli’nin Çayırova ilçesine bağlı Şekerpınarı 2 Mahallesi’nde bulunan toplam tam 828 bin metrekarelik devasa bir arazi imar planlarını geçen şubat ayında değiştirmişti.

Bakanlık artık de imar planlarını 2016’da hayatını kaybeden eski Maliye Bakanı AKP’li Kemal Unakıtan’ın çocuklarına ilişkin şirketin itirazı üzerine tekrar değiştirdi.

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIYOR

Daha evvel Ataşehir ilçesinde yer alan Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve Tasfiye İşletme Müdürlüğü’nün Tuzla’ya taşınacağı açıklanmıştı. Münasebet olarak ise müdürlük binasının kirişlerinin zelzeleye dayanıksız olması ve muhtaçlığa karşılık verememesi olarak açıklandı. Fakat müdürlüğün taşınacağı alanın etrafındaki toprakların sahipleri de yandaşlar çıktı.

UNAKITANLARIN 62 BİN METREKARELİK TOPRAĞI VAR

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, bakanlığın şubat ayında hazırladığı imar planı raporunda, yeni gümrük müdürlüğünün inşa edileceği alanın çabucak yanındaki 62 bin metrekarelik arazinin İstanbul Euro Asia İleri Teknoloji Sanayi Parkı İşletmeleri Ticaret A.Ş.’ye ilişkin olduğu belirtildi.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere nazaran, şirket 2015 yılında Kemal Unakıtan’ın çocukları Abdullah Unakıtan, Zeynep Unakıtan Çaylı, Fatma Unakıtan Kanmaz tarafından kuruldu. Erenköy Gümrük Müdürlüğü’nün kelam konusu bölgeye taşınmasıyla Unakıtan’ın çocuklarına da piyango vurmuş oldu. 

5 KAT YETMEDİ, 6 KAT İSTEDİLER

Unakıtan’ın çocuklarına ilişkin arazi bakanlığın şubat ayındaki imar planlarında için en çok 5 kat yapılaşma şartıyla “lojistik tesis alanı” olarak belirlenmişti. Lakin şirket en çok 5 kat yapılaşma şartına 14 Mart’ta itiraz etti. Bakanlık ise itirazlar üzerine imar planını yine değiştirdi. Yeni imar planlarıyla şirketin talep ettiği üzere en çok 5 kat olan yapılaşma şartı 6 kata yükseltildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.