Karadeniz gazında yeni etap: Derin deniz boruları seriliyor

Türkiye’nin tarihindeki en büyük doğal gaz keşfi olarak kayıtlara geçen Sakarya Gaz Alanı’nda çalışmalar devam ediyor. Hem deniz hem de kara kısmında yaklaşık 5 bin çalışan doğal gazı vatandaşla buluşturmak için mesai harcıyor. Karadeniz’e birinci borular, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle, 13 Haziran’da Filyos’ta gerçekleşen merasimde indirilmişti. Erdoğan merasimde yaptığı konuşmada, “Bugün ‘Bismillah’ diyerek birinci boruları denize indiriyor, akabinde da birinci kaynağımızı yapıyoruz. Derin deniz tarafında da inşallah birinci kaynağı önümüzdeki ay vuracağız” tabirlerini kullanmıştı.

2023 İÇİN HUMMALI ÇALIŞMA

Karadeniz’de bulunan doğal gazı 2023 yılında vatandaşların kullanımına sunmak ve hanelerle buluşturmak için çalışmalar sürat kazandı. Denizde kuyu hazırlık süreçleri sürerken karada da gazın işleneceği Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi yükseliyor. Sığ kısımlarda boru yerleştirme sürecini yapacak, “Castoro 10” isimli gemi çalışmalarına devam ederken yeni bir gemi de derin denizlerdeki boruları serme süreci için Türkiye’de…

YAZ UZUNLUĞU GÖREVDE

Sığ kısımlarda başlayan boru serim sürecinden derin denizdeki kademeye geçiliyor. Karadan yaklaşık 170 kilometre açıkta bulunan Sakarya Gaz Alanı’ndan, Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi’ne gazın uluşmasını sağlayacak boruların büyük bir kısmı Castorone isimli dev gemi tarafından gerçekleşecek. 325 metre uzunluğunda, 39 metre genişliğinde, 56 bin 529 groston tartısında olan Castorone isimli gemi yarın vazifeye başlayacak ve yaz boyunca Filyos’ta misyon yapacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.