Kamyoncular kaygılı: Düşük fiyat sürat yaptırıyor

Mardin’de 20 kişinin hayatını kaybettiği facia, ismi sık sık trafik kazaları ile anılan ağır vasıtaları gündeme getirdi. Kazanın akabinde gaye olan C sınıfı ehliyeti olan sürücülerle Tuzla’daki Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nde bir ortaya gelerek tenkitleri ve kazaların sebebini sorduk. Epeyce sıkıntılı olan kamyoncular şartların zorluğundan şikayetçi.

KANDIRMA PEŞİNDE

27 yıllık kamyoncu F.A, “Yükünü taşıdığımız firmalar bizi mazot parasıyla kandırma peşinde. Bu türlü olunca da kamyoncu en az kayıpla ulaştırmaya çalışıyor. Türkiye’de en çok kaza seyahat mühletleri nedeniyle meydana geliyor. Birtakım kazalar da ufak araçlardan kaynaklanıyor” dedi.

ÇOCUKLARIMDAN UZAĞIM

15 yıllık kamyon sürücüsü A.S, “ Uzun yola çıktığımız vakit 11 saat gidip dokuz saat dinleniyorum. Dinlenme müddetinde tekrar iş alırsak yola çıkıyorum. Ailemden ve çocuklarımdan uzağım. Genelde kazalarda daima kamyoncuları suçluyorlar. Mesela benim başıma uzun yola çıkan taksiciyle yaşadığım bir olay geldi. Gözleri dalıp şeritten çıktı önüme kırdı. Ben otobandayım ve sağ şeritteyim. Taksiye çarptığımda ben hatalı oluyorum. Bizler uzun yola alışığız uykumuz geldiğinde anlıyoruz.” tabirlerini kullandı.

DERDİMİZİ ANLATAMIYORUZ

20 yıllık kamyoncu S.K, “ Kimseye kaygımızı anlatamıyoruz ki. Birkaç gün evvel başıma geldi. Önümdeki araç yanlış yola girmiş otobanda geri geri çıkmaya çalışıyor. Ben giden yolda ona nasıl yol vereyim. Diğer meslek bilmiyoruz. Çocuğumun büyüdüğünü görmedim. Kamyonlar çok eski model. Tekerlekler çok kıymetli. Yollarda olan birçok araç arızalı” tabirini kullandı

LASTİK BİLE DEĞİŞTİREMİYORLAR

40 yıllık sürücü M.K ise şunları söyledi: “Önceden kamyon sürücüsü olmak için altı ay birinin yanında çalışırdın. Artık ehliyet alan sürücü oluyor. Bedeni uzun yola güçlü değil deneyimi yok yola çıkıyor. Evvelce kamyon sürücülüğünün bir havası vardı. Artık yolda bulduklarını sürücü yapıyorlar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.