Japonya’da Abe suikastının gölgesinde seçim

Japonya, eski Başbakan Abe Şinzo suikastinin gölgesinde, Danışman Meclisi (Sangiin) olağan milletvekili seçimleri için bugün sandık başına gitti.

Kyodo News’ün haberine nazaran, her 3 yılda bir düzenlenen seçim için sandığa giden Japon seçmen, “Üst Meclis” olarak görülen Sangiin’deki 248 koltuğun yarısının geleceğini belirleyecek.

6 yıllık devirde vazife yapmak için yarışacak milletvekili adaylarının resmi kampanya süreci 9 Temmuz gecesi sona erdi.

545 adayın yarıştığı seçimlerde, adayların yüzde 30’dan fazlasını bayanlar oluşturuyor ve bu, şimdiye kadarki en yüksek oran olarak kayıtlara geçti.

Başbakan Kişida Fumio liderliğindeki Liberal Demokrat Parti (LDP) ile ortağı Komeito, halihazırda Sangiin’de 137 koltuğu sahip.

Meclis’te Anayasal Demokrat Partinin (CDP) liderlik ettiği muhalefet cephesinin de 95 sandalyesi bulunuyor.

Oylama mahallî saat ile 20.00’de sona erecek.

10 Temmuz seçimleri sonrası 2025’e kadar ulusal seçim düzenlenmeyecek. LDP gelecek haftaki seçimleri kazanırsa Başbakan Kişida’nın vazifeye geldiği 2021 seçimlerindeki yetkisi pekişmiş olacak.

ESKİ BAŞBAKAN ABE, SİLAHLI TAARRUZDA HAYATINI KAYBETTİ

Abe, 8 Temmuz’da Liberal Demokrat Parti adayının seçim kampanyasına dayanak için Nara kentindeki Yamato-Saidaiji İstasyonu karşısındaki açık hava etkinliğinde konuşma yaptığı esnada göğsünden vurulmuştu.

Saldırının akabinde ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Abe kurtarılamamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.