İstanbul’un en farklı temmuzu… ‘Ağustos ayına dikkat’

İstanbul son yılların en fazla sağanak ve rüzgarın tesirli olduğu temmuz ayını yaşıyor. ”Bu sene beklediğimiz sıcaklığı bulamadık” diyen vatandaşa ise uzmanlar ağustos ayını işaret ediyor.

Avrupa, kavurucu sıcak hava dalgasının tesirindeyken bilhassa Türkiye’nin batısında serin bir hava tesirli oluyor.

Sıcaklıkların yurt genelinde yıl uzunluğu mevsim normallerinin altında seyrettiği belirtiliyor.

Ayrıca, İstanbul en fazla sağanak ve rüzgarın tesirli olduğu temmuz ayını yaşıyor.

Her yıl temmuz ayında ortalama 37 derece sıcaklık beklenirken İstanbul’da bu yıl temmuz ayının birinci iki haftasında en fazla 29.5 derece sıcaklık görüldü.

Cuma gününden itibaren bariz bir artış beklenen sıcaklıkların ağustos ayında mevsim normallerine dönmesi bekleniyor.

İstanbul’un 100 yıllık ölçümlerinde en yüksek sıcaklığın 43.7 olduğunu açıklayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Lideri Adil Tek, ”Bu pahalara şu an için çok yaklaşılacak üzere gözükmüyor” dedi.

Önümüzdeki günlerde İstanbul için beklenen sıcaklık bedeliyse 30-37 derece aralığında.

Avrupa’yı vuran sıcak hava dalgası ve İstanbul’daki olağandışı rüzgarın nedeni olarak da iklim krizi gösteriliyor.

Adil Tek, geçen yıllara nazaran bu yılki rüzgar şiddetinin yüzde 20 daha fazla olduğunu belirterek, ”Rüzgar şiddeti en fazla saatte 25 kilometreye kadar çıkarken, bu sene 40 kilometreye kadar çıktı” dedi.

“BU HAVA SÜPRİZ OLDU”

Ankara’dan İstanbul’a gezmeye gelen Süleyman Nuri Dere, “Ankara’dan geliyorum, bu türlü serin havaya alışkınız lakin, İstanbul’da sürpriz oldu. Bu sene mevsimler daha serin geçiyor, beklediğimiz sıcaklığı bulamadık” diye konuştu.

”HER SENE HAVA DEĞİŞİYOR”

Sahilde yürüyüş yapan Şenol Kartal, “Her sene hava değişiyor, bu beni huzursuz ediyor. Tabiatın kuralları değişiyor, bu durum insanlığı berbat halde etkiliyor. Daha sıcak beklerdim, yağışlı geçmesi bir yandan yeterli lakin, sıcaklığın daima değişmesi bizi etkiliyor” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.