İstanbul’da yaşamanın maliyeti 23 bin 586 lira oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı’nın (İPA) 3 aylık dönemler halinde yayınladığı İstanbul’daki ömür maliyeti araştırmasının haziran-temmuz-ağustos sonuçları aşikâr oldu. Buna nazaran 4 kişilik bir ailenin İstanbul’da yaşama maliyeti ağustos ayında 23 bin 586 lira oldu. İstanbul’da yaşama maliyetinin son 12 yılda artış oranı ise yüzde 101,69.

Halk TV’den Hazal Ocak’ın haberine nazaran, araştırmada, İstanbul’da ortalama bir hanenin hayat maliyetindeki değişiklikler tespit edildi. Hayat maliyetini etkileyen harcama kümeleri ve incelenen unsurlar paylaşıldı.

Buna nazaran ağustos ayında İstanbul’da hayat maliyeti artış oranı yüzde 5,23 olarak gerçekleşti. 4 kişilik bir ailenin ağustos ayında yaşama maliyeti ortalaması 23 bin 586 lira olarak belirlendi. Maliyet temmuz ayına nazaran bin 173 lira arttı. Haziran ayı 21 bin 592 lira, temmuz ayı ortalaması ise 22 bin 413 liraydı.

SALÇA FİYATLARINDA SIÇRAMA

Araştırma kapsamında eser fiyatlarındaki aylık değişimler de incelendi. Buna nazaran, ağustos ayında temmuz ayına nazaran en çarpıcı fiyat değişimlerinden biri yüzde 34 artışla salçada görüldü. Salçayı yumurta, bulgur ve makarna takip etti.

Yine araştırmaya nazaran ağız ve diş bakımı eserlerinde ağustos ayı fiyat artışının oranı yüzde 43’ü buldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.