İspanya’da Vinicius hakkındaki ırkçı söyleme reaksiyon yağdı

İspanya’nın Real Madrid kadrosunda forma giyen 22 yaşındaki Brezilyalı forvet Vinicius Junior hakkındaki ırkçı bir söyleme reaksiyon yağdı.

İspanyol Futbol Menajerleri Birliği Lideri Pedro Bravo, bir İspanyol televizyonunda katıldığı programda, gol attıktan sonra alanda dans eden Vinicius için “Brezilyalı futbolcu kontratına hürmet göstermeli ve samba oynayacaksa bunu Brezilya’da yapmalı. Profesyonel meslektaşlarına hürmet göstermeli ve maymunluğu bırakmalı” biçiminde konuştu.

Bravo’nun ırkçı telaffuzuna başta Vinicius ve kulübü Real Madrid olmak üzere, Brezilyalı Neymar ve efsane futbolcu Pele’nin de ortalarında olduğu futbol dünyasının çok sayıda tanınmış ismi reaksiyon gösterdi.

“BAŞARILI BİR SİYAH BREZİLYALI FUTBOLCUNUN MEMNUNLUĞU AVRUPA’NIN ÇOK SONUNU BOZUYOR”

Vinicius mevzuya ait toplumsal medya hesabında imajlı uzun bir açıklama yaparken, “Başarılı bir siyah Brezilyalı futbolcunun memnunluğu Avrupa’nın çok hududunu bozuyor. (Teninin rengi gözlerin parlaklığından daha kıymetli olduğu sürece savaş olacaktır) kelamı benim bedenimde dövmedir ve bu niyet her vakit aklımdadır. Hayatımın ideolojisi budur” tabirlerini kullandı.

“Dans etmeyi bırakmayacağım” diyen Vinicius açıklamasında şunları söyledi:

“Kazanma arzum, gülümsemem ve gözlerimdeki ışıltı bundan çok daha büyük. Bunu hayal bile edemezsiniz. Tek bir açıklamada yabancı düşmanlığı ve ırkçılığın kurbanı oldum. Ancak bunların hiçbiri dün başlamadı. Danslarımı haftalar evvelden cürüm saymaya başladılar. Bu dans tıpkı vakitte Ronaldinho, Neymar, Paqueta, Griezmann, Joao Felix, Matheus Cunha üzere çok şahsa ilişkin. Brezilyalı funk ve samba sanatkarlarına, reggaeton şarkıcılarına ve siyah Amerikalılara ilişkin. Dünyanın kültürel çeşitliliğini kutlamak için yapılan danslardır. Kabul et, hürmet duy. Durmayacağım.”

PELE DE TAKVİYE OLDU

Real Madrid Kulübü de, futbol ve tüm spor branşlarında ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı olduğunu vurgulayarak, futbolcusuna tam dayanak verdiğini ve bu ırkçı söyleme karşı elindeki tüm yasal araçları Vinicius için kullanacağını açıkladı.

Eski Breziyalı futbolcu Pele de toplumsal medya hesabından “Irkçılık devam etse de bunun bizim gülümsememizi engellemesine müsaade etmeyeceğiz. Futbol bir memnunluk, bir dans, gerçek bir cümbüştür. Irkçılıkla bu halde uğraş etmeye devam edeceğiz. Dans et Vinicius” diye yazarak Vinicius’a takviye verdi.

“Dans et Vinicius” etiketiyle toplumsal medyadan çok sayıda futbolcu Vinicius’a takviye veren iletiler yayımladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.