İddia: Yavuz Ağıralioğlu, Binali Yıldırım ile görüştü

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, Altılı Masa’daki aday belirleme süreci ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili sert söylemlerde bulunarak İYİ Parti’den istifa eden İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu’nun partisinden istifa etmesinin ardından kulislerde konuşulanları aktardı.

Pehlivan, ‘İYİ Parti’deki Ağıralioğlu kulisleri’ başlıklı yazısında, uzun süre önce, “Binali Yıldırım, altılı masayı dağıtmak için görevlendirildi. Hatta İYİ Parti’den iki isimle görüşmeler yapıyor. İddia edilen o isimlerden biri de Yavuz Ağıralioğlu idi” iddiasını duyduğunu ancak teyit ettiremediğini ifade etti.

Pehlivan, Ağıralioğlu’nun istifasının ardından İYİ Parti’den isimlerle görüştüğünü belirterek,

Barış Pehlivan’ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

“İçişleri Bakanı Soylu’nun görevden alınacağının konuşulduğu bir dönemdi. O sıralar, Yavuz Ağıralioğlu bakanlıktaki kadrolaşmaya dair düşüncelerini dile getirir oldu. Hakan Fidan’ın AKP’den Meclis’e gireceği söylentisi yayılınca da MİT Müsteşarı olmayı düşünmeye başladı.”

Bunu bana söyleyen, Meral Akşener’in çok yakınındaki bir isimdi. Ağıralioğlu’nun aslında neden istifa ettiğini konuşurken eski parti üyesinin ruh halini anlatmak için verdi bu örneği.

Uzun bir süre önce şu iddiayı duymuş ama teyit edememiştim: Binali Yıldırım, altılı masayı dağıtmak için görevlendirildi. Hatta İYİ Parti’den iki isimle görüşmeler yapıyor. İddia edilen o isimlerden biri de Yavuz Ağıralioğlu idi.

Gün geldi…

Ağıralioğlu, “Gördüğüm lüzum üzerine İYİ Parti’den istifa ediyorum” dedi ve partisine veda etti.

Bunun üzerine, aylar önce duyduğum iddianın peşine düştüm. İYİ Parti’nin etkin isimleriyle konuştum. Akşener’in yakın çalışma arkadaşlarından bir kaynağım şunları söyledi:

“AKP’li Faruk Çelik’in ‘Yavuz Bey yapacağı bütün eleştirileri yaptı, artık icraat zamanı’ sözüne dikkat kesilin. Sonra Ağıralioğlu’nun Hasan Doğan’la ve Fahrettin Altun’un bir yardımcısıyla diyaloglarını araştırın, bakın neler çıkar…”

Konuştuğum İYİ Partili isim daha önce dillendirilen o tezi de ekledi: “Eğer arzuladığı gibi genel başkan yardımcılığı görevi verilseydi, bu istifa gerçekleşmezdi. Ama bence asıl planı şu: İktidar seçimi kaybederse, Mustafa Destici artık BBP Genel Başkanı olarak kalmaz. Ağıralioğlu da hep hayal ettiği gibi, Muhsin Yazıcıoğlu’nun koltuğuna oturur. Görülüyor ki birden fazla dala oynuyor.”

İYİ Parti’nin bir yöneticisini de aradım. O ise bu iddialara dair konuşmak istemedi. Lakin, Ağıralioğlu’nun geçen sene İYİ Parti’deki Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı görevinden alınmasına dair şunları söyledi:

“O görevden alınması hep CHP’ye ve altılı masaya bağlandı. Halbuki gerçek değildi. Kendisi görev alanı olmasına rağmen, toplam 4 kez yurtdışına gitti. Yani, istediğimiz performansı göstermiyordu. Bakın yerine gelen Rıdvan Uz, her ayın büyük bir bölümünde yurtdışına giderek o ülkelerdeki ilişkilerimizi büyütmeye çabalıyor.”

Elbette, tüm bu iddiaları sormak için Yavuz Ağıralioğlu’nu da aradım. Ancak Ağıralioğlu sessiz kalmak istedi ve şunu demekle yetindi: “Söyleyeceklerimi paylaştım. Yeni bir şey söylemenin lüzumu da yok sanki. Mazur görün, süreci izlemeye çalışıyorum.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir