Hollanda Başbakanı Rutte, Hollandalı askerlerden Srebrenitsa için özür diledi

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Bosna Savaşı’nda Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü için vazife yapan Hollandalı askerlerden neredeyse “imkansız şeyler beklendiğini” söz ederek, o devir Srebrenitsa’da yaşanan katliam esnasında vazife yapan birlikten özür diledi.

DW Türkçe’nin haberine nazaran, cumartesi günü katıldığı gaziler buluşmasında açıklamalarda bulunan Rutte, “Üzerinden neredeyse 27 yıl geçmiş olmasına karşın hâlâ kimi kelamlar sarf edilmiş değil. Hollanda hükümeti ismine bugün sizlerden özür diliyorum” diye konuştu.

O devirde Hollandalı askerlerin hükümetten gereğince takviye bulamadığını tabir eden Rutte, buna karşın Barış Gücü askerlerinin, “Hep mümkün olmasa da güç koşullar altında hakikat şeyi yapmak için çabaladıklarını” savundu. Rutte kelam konusu askerlerin, Srebrenitsa katliamı yaşandığında kendi kendilerine, “dünyanın nerede olduğunu” sorduklarını söyledi.

SREBRENİTSA’DA NE OLMUŞTU?

Uluslararası mahkemeler, Srebrenitsa katliamını soykırım olarak tanıyor. Boşnak kenti Srebrenitsa’da, 1995 yazında Bosna Sırbı kuvvetler, yaklaşık 8 bin Müslüman oğlan çocuğu ve erkeği öldürmüştü. Srebrenitsa katliamı, İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde Avrupa’da yaşanan en büyük savaş kabahatlerinden biri olarak kabul ediliyor. Katliamı o periyotta ülkede BM bayrağı altında konuşlu olan ve sırf hafif silahlarla donatılmış Hollandalı askerler engelleyememişti.

Hollanda’nın bu bahiste cürmü olup olmadığı, o günden bu yana ülkenin mahkemelerini meşgul ediyor. 2019 yılında, ülkenin yüksek mahkemesi, 350 Boşnak Müslüman’ın öldürülmesinde Hollanda devletini kısmen hatalı bulmuştu.

Söz konusu 350 kişi, Sırp güçleri tarafından öldürülmeden evvel Srebrenitsa’daki Barış Gücü üssü Potoçari’ye sığınmak istemiş, fakat Barış Gücü askerleri muhafaza arayan Boşnakların üsse girişine müsaade vermemiş ve hatta daha sonra Sırp güçlerinin üsse gelen mültecileri götürmesine müdahale etmemişti. Daha sonra erkekler ve oğlan çocukları bayanlardan ayrılarak idam alanlarına götürülmüş ve kurbanların cesetleri toplu mezarlara atılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.