Hipertansiyonun kalıcı tedavisi için yeni bir adım: Renal Denervasyon

Paylaş

Toplumda her iki kişiden biri yüksek tansiyon hastası olduğunu bilmeden yaşıyor. Hipertansiyon tanısı alan hastaların ise sadece yüzde 50’si tedavi alıyor. Bu hastaların yüzde 70’inden fazlasında ise etkin ilaç kullanımına rağmen normal kan basıncı düzeylerine ulaşılamıyor. Çünkü birçok hastanın günlük ilaç kullanımına dirençli oluşu veya ilaç kullanmak isteği olmayışı tedavi başarı oranlarını düşürüyor.  Üstelik kontrol altına alınamamış hipertansiyonun, iskemik kalp hastalığı, inme, beyin kanaması, böbrek yetmezliği ve birçok kalp damar hastalıklarının oluşumunu tetikliyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Buturak tamamlayıcı bir tedavi adımı olan dirençli hipertansiyona karşı renal denervasyon işlemini anlattı.

Hipertansiyonun kalıcı tedavisi için yeni bir adım

Paylaş

Hipertansiyonun kalıcı tedavisi için yeni bir adım

Hipertansiyon tedavisinde yaşam tarzı değişikliği birinci adımdır. Tuz tüketiminin kısıtlanması, düzenli fiziksel aktivitenin yaşam tarzının bir parçasına dönüştürülmesi ve hasta bilincinin artırılması bu adımın temellerini oluşturuyorİkinci adım ise ilaç tedavisi.Yüksek tansiyonu olan hastalarda yaşam boyu çoğunlukla birden fazla ilaç kullanmak ve hastanın buna yüksek derecede sadakat göstermesi gerekiyor.

Paylaş

Girişimsel bir tedavi olan renal denervasyon ise tamamlayıcı bir tedavi adımı olup, güvenli, sonuçları kalıcı ve hasta uyumundan ömür boyu bağımsız yeni bir tedavi yöntemi olarak yerini alıyor. Renal Denervasyon hipertansiyon tedavisinin temeli olan yaşam tarzı değişikliği ve ilaç tedavisinin yerine geçecek ve tek başına uygulanacak bir yöntem değil. Ancak bu tedavi ile tedavi etkinliği hasta uyumundan bağımsız olarak artar, hastanın kullandığı ilaç sayısı azaltılabilir ve çoklu ilaç kullanımına bağlı ilaç yan etki riskleri azaltılarak tedavi hedeflerine etkin ve güvenli bir şekilde ulaşılabilir.

Hipertansiyon gelişiminde kilit organ: Böbrekler

Paylaş

Hipertansiyon gelişiminde kilit organ: Böbrekler

Böbrekler, kan basıncı kontrolünde kilit rol oynuyor Santral sinir sistemi ve böbrekler arasında bağlantıyı sağlayan ve temel olarak stres hormonlarının salınımında kilit rol oynayan sempatik sinir lifleri yüksek tansiyonu olan hastalarda aşırı çalışıyor ve fazladan stres hormonu salınımına yol açıyor.Böbrek atardamarlarının çevresinde uzanan bu sempatik liflerin kontrolsüz aktive olmaları kan basıncında aşırı ve kontrol edilemeyen artışlar yapıyor. Renal denervasyon işlemi, yüksek tansiyon hastalarında aşırı çalışan bu sempatik lifleri hedef alarak, kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.

Renal Denervasyon işlemi nasıl yapılır?

Paylaş

Renal Denervasyon işlemi nasıl yapılır?

Lokal anestezi altında ağrısız olarak yapılan bir işlem olan renal denervasyon işleminde anjiyografik teknikler ile kasık atardamarı içinden geçilerek her iki böbrek atardamarına girilir. Her iki böbrek atardamarı içine sıra ile gönderilen özel renal denervasyon kateteri yardımı ile atardamar komşuluğundaki sempatik liflere radyofrekans enerjisi verilir.İşlem bitiminde anjiyografik teknik ile kasık atardamarından çıkılır.Giriş noktası kapatılır ve hasta takibe alınır. Hastanede bir gece takip edilen hasta ertesi gün taburcu edilir.

Kimler Renal Denervasyon işlemi için uygundur?

Paylaş

Kimler Renal Denervasyon işlemi için uygundur?

İlaç tedavisi almasına rağmen kan basıncı yüksek seyreden dirençli hipertansiyon hastalarıİlaç yan etkileri nedeniyle etkin ilaç kullanımı olmayan hastalarİlaç kullanım uyumsuzluğu olan hastalarYüksek kardiyovasküler olay riski taşıyan veya hipertansiyon kaynaklı organ hasarı olan hastalar

yüksek tansiyon hiper tansiyon kalıcı tansiyon tedavisi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.