Güney Kore hükümetinin YouTube hesabı hacklendi!

Güney Kore hükümetinin YouTube hesabı, 3 Eylül Cumartesi günü, kripto para birimleriyle bağlantılı bir film yayınlamak için saldırıya uğradı, ancak hesap kısa süre içinde tekrar geri alındı.

Güney Kore hükümetinin YouTube hesabı hacklendi!

Güney Kore hükümetinin, video paylaşım platformu Youtube’daki resmi kanalı, sabah saat 3:30’da saldırıya uğrayarak, adı “SpaceX Invest” olarak değiştirildi. SpaceX’in kurucusu ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk ile 3 Eylül’de Güney Kore haber kuruluşu Yonhap Haber Ajansı’na verdiği bir röportajda yer alarak kripto para birimleri hakkında canlı bir yayın sergiledi.

YouTube hesabını denetleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan bir yetkili, sabah 06:00’da sorunun farkında olduklarını, önlem aldıklarını ve hesabı başarıyla 07:20’de geri yüklediklerini söyledi.

Yetkili, hesabın kullanıcı kimliğinin ve şifresinin saldırıya uğradığına inanıldığını söyledi. YouTube’un ana şirketi Google, kanalın saldırıya uğradığını doğruladı ve Google Kore’den bir sözcü şirketin olayın arkasındaki koşulları araştırdığını belirtti.

Güney Kore’de siber saldırılar son bir haftada arttı

Siber saldırı, Kore Turizm Örgütü (KTO) tarafından yönetilen bir YouTube kanalında geçen hafta başlarında meydana gelen bir ihlalin ardından geldi.

KTO’ya göre yaklaşık 509.000 üyesi olan kanal, ilk kez 1 Eylül’de ve sonrasında tekrar hedef alındı. Bir KTO yetkilisine göre, Google, giriş yapmaya çalışan herhangi bir garip bağlantı tespit ederse, hesaba erişimi derhal yasaklayacaktır.

Bu arada, Güney Kore hükümet kanalından aktarılan bilgiye göre, kripto para dolandırıcılığı geliri bir yılda %65 düştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.