Finansal Hizmetler İnanç Endeksi’nde gerileme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Finansal Hizmetler İtimat Endeksi bilgilerini yayımladı. Finansal Hizmetler İnanç Endeksi, Ağustos’ta bir evvelki aya nazaran 3,5 puan düşüş kaydederek 168,3 düzeyine geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“2022 yılı Ağustos ayında FHGE, bir evvelki aya nazaran 3,5 puan düşüş kaydederek 168,3 düzeyinde gerçekleşmiştir. Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin FHGE’yi artış tarafında etkilediği, son üç aydaki iş durumu ve hizmetlere olan talebin ise FHGE’yi azalış istikametinde etkilediği görülmektedir.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ait değerlendirmelere nazaran, son üç ayda iş durumunda güzelleşme ve hizmetlere olan talepte artış olduğu tarafındaki değerlendirmelerin bir evvelki aya kıyasla zayıfladığı gözlenmektedir. Gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı istikametindeki beklentilerin ise güçlendiği görülmektedir.

2022 yılı Ağustos ayında, NACE Rev.2 bölüm sınıflamasına nazaran “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” dalında itimat endeksleri alt dallar prestijiyle değerlendirildiğinde, “64-Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” , “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu toplumsal güvenlik hizmetleri hariç)” ve “66-Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” kesimlerinde bir evvelki aya nazaran sırasıyla 3,4, 2,2 ve 22,0 puanlık azalış olduğu gözlenmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.