Faydası bilimsel olarak kanıtlandı! Günde bir avuç yiyenlerde…

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Paylaş

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Önemli bir omega 9 yağ asidi kaynağı pikan cevizi, A ve E vitaminleri, magnezyum, fosfor, çinko, potasyum ve kalsiyum içeriği sayesinde beyin gelişimini desteklediği ve beyin hücrelerine koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır. Alzheimer hastaları için de faydalıdır. Günde bir avuç pikan cevizi tüketilmesi sinir sistemini ve hafızayı güçlendirir.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI DESTEKLER

Paylaş

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI DESTEKLER

İçerdiği E vitamini sayesinde kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı koruyucu pikan cevizi, kalp rahatsızlığı yaşayanlara fayda sağlar. Kan akışını hızlandırır ve damar sertliğini önler. Aynı zamanda kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcıdır.

İŞTAHI KESER

Paylaş

İŞTAHI KESER

Pikan cevizi tüketmek vücuttaki grehlin üretimini azaltır ve tokluk hissi verir. Ghrelin, bize “acıktım, hadi yemek yiyelim” dedirten hormondur. İçeriğindeki B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminler sayesinde iştahı dengeler ve daha kolay kilo vermeyi sağlar.

KANSER HASTALIKLARINA KALKAN OLUR

Paylaş

KANSER HASTALIKLARINA KALKAN OLUR

Pikan cevizi, kuersetin adı verilen antioksidan bakımından zengindir. Bilimsel çalışmalar kuersetin adlı güçlü antioksidanın bazı kanser türlerini, Parkinson, Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu bir ilaç gibi etki gösterdiğini, hücre hasarlarına karşı etkili olduğunu belirtiyor.

KAN BASINCINI DENGLEER

Paylaş

KAN BASINCINI DENGLEER

Pikan cevizi bünyesinde barındırdığı yüksek oleik asit ve sodyum sayesinde kan basıncını dengeler. Bilimsel araştırmalar pikan cevizi tüketmenin hipertansiyon hastalığından korunma sağladığını gösteriyor.

DİYABET RİSKİNİ AZALTIR

Paylaş

DİYABET RİSKİNİ AZALTIR

Pikan cevizimde bolca bulunan magnzeyum sayesinde insülin hormon salınımı dengeler ve kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bilimsel çalışmalar Tip 2 diyabetli çocuklarda bile pikan cevizinin kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Beyin Cerrahı Doç. Dr. Tufan Cansever, günde bir avuç tüketilen pikan cevizinin, beyin gelişimine katkı sağladığını belirtti.

ceviz

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.