Erdoğan’dan ‘Biden’ sorusuna cevap: Siyasette dün dündür, bugün bugündür

İspanya’nın başşehri Madrid’deki NATO Doruğu’nun bitiminde basın toplantısı düzenleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği konusunda “Diplomatik zafer” dedi.

“İttifakımızın Ukrayna’ya takviyesi tamdır” diyen Erdoğan, “Fakat bunu, barış vizyonuyla ortaya koymalı, insani dramın bir an evvel durdurulması için uğraş göstermeliyiz” sözlerini kullandı.

Ayrıca Erdoğan, “Biden daha evvel sizi kızdıracak kelamlar söyledi. Şimdiyse arkadaş üzeresiniz. Ne değişti” sorusunu “Siyasette dün dündür, bugün bugündür. Siyasette 24 saatte çok şey değişebilir. ABD ile bağımızın geçmişi çok çok eski” diye yanıtladı.

Zirvenin NATO tarihinin en kıymetli doruklarından bir olduğunu söyleyen Erdoğan, özetle şunları lisana getirdi:

  • Zirvenin dün gerçekleştirdiğimiz birinci oturumunda Sayın Zelenski bizlere hitap etti. Sürecin başından bu yana kendisi ile yakın diyalogumu sürdürüyorum. Birebir vakitte Sayın Putin ile de temas halindeyiz. Eforlarımız barış içindir. Türkiye olarak adil bir barışın kaybedeninin olmayacağına inanıyoruz. İstanbul süreci ile yeşeren umutları devam ettirmemiz gerekiyor. Elinin taşının altına koyabilen bir müttefik olarak rolümüzün takdirle karşılandığını gördük. Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından ihracına yönelik BM planına yönelik katkılarımızı paylaştım.

“DİPLOMATİK ZAFER”

  • İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatları bağlamında yaşananlar, Türkiye’nin terör konusundaki kırmızı çizgilerini ortaya koymuştur. İsveç 73 teröristin Türkiye’ye teslim edilmesi için kelam verdi. Hiç elbet bu muhtıra Türkiye ve milletimiz açısından elde edilmiş diplomatik bir zaferdir. İmzalanan mutabakat muhtırasının, Türkiye’nin hassasiyetlerinin kabulü olarak görüyoruz, bu başlangıçtır. Asıl olan verilen kelamların hayata geçirilmesidir. Muhtırada kayıtlı konuların uygulanmasını titizlikle takip edecek ve adımlarımızı buna nazaran atacağız. Biz parlamentomuzdan bunu geçirmedikten sonra zati bu iş yürümez. İsveç ve Finlandiya’nın üzerine düşen misyonları yerine getirmesi lazım. Muhalefete de dönünce anlatırız.

TAHIL KORİDORU

  • Gerek sayın Putin gerek sayın Zelenski ile bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta başı telefon diplomasimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bir an evvel bu koridoru işletmeye çalışacağız. Bizim bölgede 20 kadar gemimiz var. Bu eserlerin tahliyesini ve üçüncü ülkelere de nakliyelerini sağlamaya devam edeceğiz.

F-16 AÇIKLAMASI

  • Biliyorsunuz parlamentolar badireleri süreçlerin yaşandığı yerlerdir. Bu mevzuda Sayın Lider (Joe Biden) elinden gelen adımları atacağını söyledi. Benim de geniş bir takımım ABD’deydi. Gerekli görüşmeleri yaptılar. Orada cumhuriyetçilerle görüşme yapmak suretiyle dayanağını almamız halinde Sayın Biden’ın uğraşları sonuç bulacaktır. O yüzden gecikmeden ayrıyeten bir heyeti de göndereceğiz.

Erdoğan, “Sayın Biden daha evvel sizi kızdıracak kelamlar söyledi. Artık ise arkadaş üzeresiniz. Ne değişti?” sorusu üzerine “Siyasette dün dündür bugün bugündür. Siyasette 24 saatte çok şey değişebilir. ABD ile bağımızın geçmişi çok çok eski. Ben başbakan olmadan evvel Sayın Bush ile süreç başlatmıştım. Yeterli günler oldu, makus günler oldu. Ancak Türkiye ile ABD alakaları yolunda devam etti” dedi.

MUHALEFETİ AMAÇ ALDI

“Muhalefet mutabakat geri adım ve taviz olarak yorumlandı. Siz bu husus hakkında ne diyorsunuz?” sorusu üzerine Erdoğan, “Muhalefet siyaha beyaz der, beyazsa siyah der. Hiçbir vakit olması gerekeni söylemez. Türkiye muhalefeti böyledir. Dünya bu olaya nasıl bakıldığını çok açık bir biçimde görüyor. Bizim attığımız adımlar ilgi uyandırdığı üzere, takdirle de karşılandı” diye konuştu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik müracaatlarının karşısında veto edeceğini söylemiş, 16 Mayıs’ta İsveç ve Finlandiya’nın hususa dair Türkiye ziyaretiyle ilgili “Türkiye’ye geleceklermiş, zahmet etmesinler. Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bir güvenlik örgütüne iştirakine biz evet demeyiz” demişti. Ayrıyeten, “Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti’nin başında olduğu sürece, teröre dayanak veren ülkelerin muhakkak NATO’ya girmesine biz ‘evet’ diyemeyiz” tabirlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.