Emekliler promosyon kuyruğunda isyan etti: Bizi bu hale getirenler utansın

Emekli maaşlarına yapılan artırımla birlikte bankaların promosyon fiyatları de arttı. Promosyon fiyatları 8 bin liralara kadar çıkarken, emekliler promosyondan yararlanmak için bankalara akın etti. Saatlerce kuyrukta bekleyen emekliler, “Bizi bu kuyruklara mahkum edenler utansın. Bu maaş ile meskeni nasıl çekip çevirebileceğiz. Akşam yatıyoruz artırım, sabah kalkıyoruz zam” kelamları ile isyan etti.

Özel bankaların emekli promosyon fiyatlarını arttırması nedeniyle bankalar önünde uzun kuyruklar meydana geldi. Emekliler saatlerce sıcak altında kendilerine sıranın gelmesini bekledi.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Eskişehir’de emekliler, özel bankaların 8 bin liraya varan promosyon uygulamasından yararlanmak için bankanın kentteki şubelerine akın etti. Özel banka şubelerinin önünde uzun kuyruklar oluştu.

Daha evvel öteki banka şubelerinden maaşlarını çeken emekliler, açıklanan promosyon ölçüsünü duyunca, mevcut bankalardaki hesaplarını kapatarak daha yüksek promosyon veren banka şubelerine yöneldi. Banka şubeleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Emekliler bankaya girebilmek için saatlerce sıcak altında banka önünde kendilerine sıranın gelmesini bekledi.

“3 SAATTİR BEKLİYORUM”

Banka önünde 3 saattir sıranın kendisine gelmesini beklediğini söz eden emekli Zafer Dülger, “Yaklaşık 3 saattir bekliyorum. Beklediğim banka, emekli promosyon fiyatını 7 bin 750 TL’ye çıkardı. Daha evvel bin 500 TL almıştım. Kamu bankası olduğu için promosyon fiyatını artırmayınca hesabımı taşımak istedim. Alacağım promosyon parası ile borçlarımı kapatacağım” dedi.

“BURADAN EKMEK SIRASINA GİRECEĞİM”

Yaklaşık 2 saattir sıranın kendisine gelmesini beklediğini tabir eden Yaşar Tutkan, şunları söyledi:

“Sıcaktan tansiyonum çıktı. Pandemi ve yoğunluk nedeniyle bankanın içine de almıyorlar. Mecburen dışarıda sırada bekliyoruz. Daha evvel promosyondan yararlandığım bankanın promosyon fiyatı düşük olduğu için maaşımı taşımak istedim. Kamu bankaları da promosyon fiyatlarını artırmalı. Emeklileri bu kuyruklara mahkum edenler utansın. Elime 5 bin lira bile emekli maaşı geçmiyor.

Bu maaş ile konutu nasıl çekip çevirebileceğiz. Alacağım promosyon fiyatı ile borcumu ödeyip, eksiklerimizi gidermeye çalışacağım. Konutumuzu rahatça geçindirebileceğimiz bir maaş istiyoruz. Aldığımız maaş meskene gitmeden bitiyor. Akşam yatıyoruz artırım, sabah kalkıyoruz artırım. Bankadaki işimi hallettikten sonra da halk ekmek büfesinden ekmek almak için kuyruğa gireceğim.”

“BU MAAŞ İLE NASIL GEÇİNİLİR”

Banka kuyruğu bekleyen Rabia Ateş ise kamu bankalarının çok düşük promosyon fiyatı verdiğini tabir ederek, “2 çocuğum var. Biri işsiz başkası üniversitede okuyor. Eşim ve benim emekli maaşım haricinde bir gelirimiz de yok. Mesken kirası 2 bin lira. Elektrik, su, doğalgaz, telefon derken bir maaş bunlara gidiyor. Her ay bir yerlerden kısmaya çalışıyoruz. Mecburî olmadığı sürece tüm gereksinimlerimizi erteliyoruz. Lakin tekrar de yetiremiyoruz. Allah aşkına birisi de gelip bu maaş ile nasıl geçinileceğini bize göstersin” dedi.

“EMEKLİNİN ZAHMETİ BİTMİYOR”

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Parıltı Süllü de banka önünde promosyon kuyruğu zahmeti çeken emeklilerin sıkıntılarını dinledi. Özel bankaların önünde saatlerce promosyon süreçleri için kuyruk bekleyen emekliler ve ailelerinin kederlerini dinleyen Süllü emeklinin sıkıntısının bitmediğini belirterek şunları söyledi:

* Yüksek enflasyon sayıları ile açlık hududunun çok altında maaş alan, alım gücü her geçen gün düşen emekliler, bir seferliğine de olsa alacakları banka promosyonları ile rahat nefes alabilmek için, saatlerce kuyruklarda bekliyor.

* Geçim külfeti içinde olan emeklilere kamu bankaları yaklaşık 750 TL promosyon ödemesi yaparken özel bankaların rekabeti ile 7 bin TL’ye varan promosyon ödemeleri, kuşkusuz emeklilere cazip gelip geliyor.

* Ülkemizde yaklaşık 3 milyon 600 bin emekli, ne yazık ki son günlerde   kamu bankalarının maaş promosyon bedellerinin düşük olması nedeni ile özel bankalara emekli maaşlarını taşımaya çalışıyor.

* Yıllarca verdikleri hizmet karşılığında en rahat edecekleri devirde emeklilerin, böylesi bir sıkıntıya mahkûm edilmeleri kabul edilemez.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.